20 млрд. инвестиции отчита за 2018 г. икономическото министерство 21.02 | 16:06
Няма спад на вложенията у нас, а напротив, казва Александър Манолев
Размерът на вътрешните и външните инвестиции през 2018 г. се очаква да достигне 20 млрд. лв. Това съобщи заместник-министърът на икономиката Александър Манолев и направи уточнението, че обобщените данни на НСИ все още не са публикувани. Той участва във форума "Земеделие и икономика. Тенденции и предизвикателства", организиран от Предприемачи – ГЕРБ в с. Старосел.
"В България няма спад на инвестициите, точно обратното – наблюдава се устойчив ръст", подчерта Александър Манолев и обясни разликите между индикаторите "преки чуждестранни инвестиции", който измерва БНБ и данните за "бруто образуване на основен капитал", които обобщава НСИ. "Ако искаме да придобием представа за растежа ни е по-добре да наблюдаваме данните на НСИ, защото те обобщават както външните, така и вътрешните инвестиции в реалната икономика. А те показва устойчив растеж", разясни той.
По думите му ръст има и в данните на БНБ, но те се актуализират за значителен период – около 15 месеца. "В резултат днес медиите пишат, че има спад на инвестициите, а всъщност данните не са окончателни. Когато се обобщят обаче и се види реалният ръст, това спира да е новина, защото вече е минало поне година", подчерта икономическият заместник-министър и показа графика, която детайлно онагледява процеса за 2017 г. – разликата между предварителни и обобщени данни съобщени от финансовата институция е близо 1 млрд. лв. увеличение за цялата година. Същата тенденция се наблюдаваше и през 2018 г. "Нещо повече, по данни на Евростат, по дял на инвестициите от БВП, България се нарежда преди страни като Италия, Гърция, Люксембург, Обединеното кралство и се изравнява със Словакия", каза още зам.-министър Манолев.
Неговата прогноза е за нов ръст на инвестициите през 2019 г., като аргументира това с нагласите на чуждестранния бизнес у нас. Според изследване Германо-българската търговска камара, близо 90% от немските компании у нас биха инвестирали отново в България, ако имат тази възможност. Подобни са нагласите и сред шведския бизнес - 94% от компаниите опериращи в България планират да разширят или запазят дейността си у нас, стана ясно от изнесените данни.
"Постигнахме значителни резултати за последните 10 години, които често самите ние не отчитаме. Разбира се проблеми имаме и днес и се надявам с общи усиля да ги решаваме", допълни Александър Манолев. Той представи действията, които Министерството на икономиката и останалите институции предприемат за намаляване на административната тежест. Подробно засегнат бе и един от основните проблеми на бизнеса през последните години – недостигът на кадри на пазара на труда. "Дългосрочното решение е масово застъпване на дуалното обучение и подготовката на специалисти, от които компаниите имат нужда", подчерта икономическият заместник-министър. По думите му институциите работят в тясна координация по темата, а Министерството на икономиката вече е предприело няколко конкретни стъпки в тази посока – разработен е образец на трудов договор между работодател и ученик; изготвена е отраслова карта на регионите и предстои да се създаде онлайн регистър на работодателите, които отговарят на изискванията за провеждане на дуално обучение.
В днешния форум участие взе и министърът на земеделието и горите Румен Порожанов.
Водещи
-
Сагата "Епстийн": Доналд Тръмп е част от новите разкрития по делото
Нова порция снимки беше публикувани от демократи от Камарата на представителите
13.12 | 12:20
-
Близо 2 милиона души у нас са енергийно бедни
Още около 365 000 са със статут на уязвими клиенти
13.12 | 12:00
-
„Евро кабаре“ в 4 части за зрителите на БНТ за ЧНГ
13.12 | 11:40
-
Асен Василев: Нямаме илюзията, че всички тези хора бяха на площада заради нас
По думите му последиците от масовите протести и оставката на правителството са били логична...
13.12 | 11:20
Най-четени
-
Бойко Борисов: В ГЕРБ никога не сме управлявали напук!
Лидерът на ГЕРБ бе на среща с членове и симпатизанти на партията в Силистра
13.12 | 10:00
-
И днес остава мъгливо и облачно
Слънце ще има само над планните, максималните температури ще бъдат между 6° и 11°, малко...
13.12 | 09:00
-
Касите на БНБ работят извънредно
13.12 | 09:45