38% от птицефермите не отговарят на евроизискванията 19.04 | 15:30
Стопанствата трябва да се модернизират
На 46 птицеферми са издадени предписания за модернизиране съгласно изискванията на Европейския съюз. Това означава, че 38% от общо 120-те стопанства за кокошки-носачки в страната не отговарят на евростандартите.
Данните бяха изнесени по време на срещата дискусия, провела се в град Ловеч, на която експерти разясняваха пред земеделски производители как и кога могат да кандидатстват по мерките от Програмата за развитие на селските райони2007-2013 г.
В 10 от птицефермите вече е започнала реконструкция за уголемяване наклетките, а на 30 предстои да изготвят бизнес план за модернизация на стопанствата.
Към момента има 6 птицеферми, които са отказали или няма данни дали ще предприемат необходимите действия, за да отговорят на изискванията.
В областта има създадени 94 проекта за стопанства на млади фермери. От тях по 72 проекта към момента са с подписани договори,
Земеделските производители проявяват по-голям интерес към растениевъдството (изготвените проекти са 58), а останалите 36 са свързани с животновъдство.
В област Ловеч имаобщо 499 кравеферми. Собствениците на ферми І-ва категория са общо 36 с 1857 брояживотни. Регистрираните ферми от ІІ-ра категория, които не отговарят на европейските изисквания за сграден фонд са само 16 с 227 крави. Най-много са фермите от ІІІ-та категория – 447, от които тези с 10 броя и с над 10 крави са 88 с общ брой на животните 1392.
В областта има 8 зони, който са допустими за кандидатстване "Плащания по Натура 2000 за земеделски земи” – Априлци, Велчово, Деветашкоплато, Централен Балкан, Студенец, Васильовска планина, Микре и Карлуковски карст.
По агроекологичната мярка 214 "Агроекологични плащания” от Службата за съвети в земеделието гр. Ловеч са подготвени 25 заявления на земеделски стопани. Интересът по тази мярка е най-вече в отглеждане на местни породи, пасторализъм, биологично земеделие и традиционно овощарство.
Водещи
-
Иван Василев: Над 30% от обществените поръчки са спечелени при участие само на една фирма
Основната цел на системата СИГМА е да осигури прозрачност и по-ефективен граждански контрол...
16.06 | 21:00
-
Още камери на пътя ще следят за нарушители
Засега те са разположени на входовете на София и са част от Националната интелигентна система...
16.06 | 20:30
-
Любомир Дацов: Дефицитът на годишна база е 3,7%
Твърденията, че е 7% е политическа прогноза, а не експертна, категоричен е той
16.06 | 20:15
Най-четени
-
Ръчният багаж вече ще е безплатен и включен в самолетния билет
По думите му един от най-трудните проблеми е бил с ръчния багаж.
16.06 | 11:45
-
Дават министър Иван Шишков на главния прокурор
От Института за пътна безопасност твърдят, че той е укрил ключови записи за незаконно...
16.06 | 17:15
-
Тревога в Гърция заради опасна риба, туристите да внимават
Самото ухапване от рибата не е отровно, но силните ѝ челюсти, подобни на клюн, могат да...
16.06 | 12:45
-
Шишков обвини местната и национална олигархия за „Баба Алино”
Тук говорим за чадър – става въпрос за връзка между национална, местна олигархия и вече...
16.06 | 15:00