500 българи карат електромобили 15.04 | 15:59

Интересът към колите на ток и хибридите у нас продължава да расте

От Кристиан Костурков

Почти 500 българи вече карат електромобили. Това става ясно при одобряването от Министерски съвет на доклада за изпълнението на Националния план за действие за насърчаване производството и ускореното навлизане на екологични превозни средства за 2014 г. В края на м.г. регистрираните у нас електрически коли са 497. Спрямо края на 2013 г. броят им се е увеличил с 36%, показват данните от доклада. Още по-бързо набира скорост интересът към хибридните автомобили в България. Отчетеният през 2014 г. ръст при тях е с 61 на сто, а регистрираните официално у нас такива возила към Нова година са 1031.

Според доклада увеличаващият се интерес към електрическите и хибридните автомобили се дължи и на данъчното и екологичното законодателство, при което е разширен кръга на освободените от налог електрически превозни средства, което вече важи и за електрическите мотоциклети и мотопеди, а не само за колите на ток. В доклада се посочва още и че в резултат на предприетите действия, е налице повишен интерес от чуждестранни инвеститори за производство у нас на агрегати, компоненти и детайли за водещи компании от автомобилостроенето.

В документа се посочват и работата на централните и местните администрации, както и на неправителствения сектор, свързани с насърчаване на инвестициите, иновациите и научноизследователската и развойна дейност в чистите автомобилни технологии и развитието на електрическата мобилност. Дейностите стимулират икономическия растеж, създаването на работни места в сектора, повишаване на доверието на потребителите, търсенето и навлизането на новите екологични превозни средства. С тях се дава тласък в развитието и на други сфери, които носят по-висока добавена стойност за икономиката ни - информационните и комуникационните технологии, машиностроенето и електротехниката, производството и разпределението на енергия, услугите и др. Същевременно се осигурява и устойчиво бъдеще на транспорта, като се намалява неговата зависимост от нефта. Подобрява се също качеството на атмосферния въздух и се ограничава шумът в населените места, а от там - и рисковете за човешкото здраве.

Водещи

Най-четени