65% от първокласниците днес ще работят несъществуващи все още професии 22.05 | 14:16
Сериозни промени ще има на пазара на труда в близките десетилетия

"Обликът на работния пазар ще се промени драстично. През 2020 г. над 30% от основните умения за успех, които работодателите ще търсят ще са свързани със социалните умения, например, работа в екип, критично мислене, адаптивност, креативност и ефективна комуникация.", заяви българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел по време на откриването на конференцията на високо равнище посветена за новите тенденции в икономиката на уменията.
По време на събитието, чийто домакин бе Ева Майдел, американската компания Линкдин представи първата дигитална карта на света, представяща в реално време динамиката на работните пазари и връзката между работници, компании, институции. "В светлината на четвъртата индустриална революция Линкдин би желал да свързва по нови начини хората с икономическите възможности. Днес в Европейския парламент представихме проекта Линкдин икономическа графика (LinkedIn Economic Graph), който е дигитално представяне на световната работна сила, както и други проекти, които сме реализирали с европейски градове и региони във Франция, Белгия, Италия и Великобритания, с надежда да работим заедно и с други държави и партньори. В сътрудничество с властите на тези страни подпомогнахме политиците да адресират тези предизвикателства на бъдещето на работата. Успяхме да набележим тенденции като миграция на таланти, нива на наемане, да предоставим статистика в реално време, която може да допълни съществуващите проучвания за пазарите на труда. Заедно с властите бихме желали да допринесем за създаването на икономически възможности за растеж", коментира Джон Хирлихи, вицепрезидент на Линкдин и управляващ директор за Европа, Близък изток и Африка.
"Според проучвания 65% първокласниците ще работят на напълно нов тип длъжности, които не съществуват към момента. Визионерското ръководство на училищата, както и по-голяма гъвкавост на образователната програма ще са от решаващо значение за успеха и конкурентоспособността на работната сила", добави българският евродепутат Ева Майдел. Освен образователните институции според Майдел лидерството на компаниите и политическата подкрепа на местно, национално и европейско ниво ще даде допълнителен стимул на училищата и университетите да внедрят иновативни практики, отговарящи на нуждите на новият тип дигитална икономика.
Специални гости на събитието бяха еврокомисарят по вътрешен пазар, индустрия и предприемачество Елжбета Биенковска, заместник-министърът на труда и социалната политика на България Зорница Русинова, заместник-премиера на Белгия Александър Де Кру, както и директорът на Европейския център за политически стратегии Ан Метлер.
Водещи
-
Удря ни магнитна буря
Слънчевите изригвания могат да предизвикат отпадналост, главоболие и други неразположения
02.05 | 18:00
-
The Economic Times: Ванга е предсказаала за 2025-а война в Европа, икономически и земни трусове
Ако й се вярва, светът може би току-що е отворил една сенчеста глава
02.05 | 17:40
-
Министърът на отбраната отива в „Граф Игнатиево“ след „отклонението в система на F-16“
Самолетът ще лети тогава, когато сме готови да го пуснем в полет, каза преди дни командирът на...
02.05 | 17:20
-
Монтираха комина на Сикстинската капела в очакване на конклава
Монтажът се състоя на фона на пристигането на кардиналите във Ватикана за поредния ден от...
02.05 | 17:00
Най-четени
-
Светлин Тачев: Завръща се битката Борисов - Радев
Тя временно беше приключила или беше оставена на пауза, смята социологът
02.05 | 12:00
-
Честваме пaметтa нa Свети Анaстaсий Велики
Етo с кaкви трaдиции, oбичaи и зaбрaни се свързвa тoзи църкoвен прaзник
02.05 | 09:15