Bloomberg: Войната на Путин ще върне руската икономика с 15 години назад 26.03 | 14:19
Това прогнозират икономистите Бенджамин Хилгенсток и Елина Рибакова в предварителна оценка на въздействието на войната

Русия трябва да заличи 15 години икономически печалби до края на 2023 г., след като инвазията в Украйна предизвика множество санкции и направи така, че компаниите да се оттеглят от страната, според Института за международни финанси, цитиран от Bloomberg.
Очаква се икономиката да се свие с 15% през 2022 г., последвано от спад от 3% през 2023 г., оставяйки брутния вътрешен продукт там, където беше преди около петнадесет години, пишат икономистите Бенджамин Хилгенсток и Елина Рибакова в предварителна оценка на въздействието на войната, отбелязвайки, че по-нататъшните санкции могат да променят мнението им.
"Рязко по-ниското вътрешно търсене вероятно ще играе решаваща роля, докато сривът на вноса трябва да компенсира по-ниския износ, което води до незначително положителен принос от нетното външно търсене", пишат икономистите. "Въпреки това, ако бъдат приложени допълнителни санкции под формата на търговско ембарго, износът може да спадне повече, отколкото прогнозираме в момента", смятат те.
Нахлуването на Русия в Украйна миналия месец предизвика срив на рублата и хвърли глобалните вериги за доставки и цените на стоките в хаос, като същевременно предизвика масовото напускане на компании от страната. Френският автомобилен производител Renault SA е сред последните компании, които се оттеглят, като обяви, че ще спре дейността си в завода си в Москва и заяви, че обмисля бъдещето на дългогодишно руско предприятие, наречено AvtoVaz.
Дори след непосредствения удар върху руската икономика, тя ще страда в продължение на години от така нареченото "изтичане на мозъци" – решението на образовани руснаци от средната класа с финансови средства да напуснат страната – и САЩ, и ЕС контролират износа на технологии, включително микроелектроника, които ще възпрепятстват технологичното развитие в Русия в продължение на години, според IIF.
В същото време "самосанкционирането" от чуждестранни компании, които вече не искат да правят бизнес с Русия, ще доведе до отслабване на важни сектори на руската икономика, се казва в доклада.
"Негативният ефект върху средносрочните и дългосрочните икономически перспективи може да бъде още по-важен", пишат икономистите на IIF.
Водещи
-
Нова система от награди за украинските военни като във видеоигрите, за да убиват повече руснаци
Въвежда се точкова система за унищожение на врага
01.05 | 18:00
-
След хаоса с тока Живия Нострадамус предрече ще по-големи катаклизми
Това беше само репетици, твърди предсказателят
01.05 | 17:40
-
Сини флагове за 25 плажа и 5 пристанища у нас
Ето кои са най-чистите райски кътчета на морето
01.05 | 17:20
Най-четени
-
Тодор Капитанов: Законодателството у нас не позволява общонационална стачка
Всеки трябва да се бори със зъби и нокти за своето оцеляване и достойното си възнаграждение,...
01.05 | 12:00
-
18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон
17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от...
01.05 | 16:00
-
България и още 15 страни в ЕС искат бюджетни дерогации заради военни разходи
Така за 4 години ще могат да използват 1,5% от Брутния си вътрешен продукт за военни разходи
01.05 | 12:20
-
Радев: Трудът не бива да е сведен до средство за оцеляване, а да е основа за пълноценен живот
Това посочва президентът по повод международния ден на труда на страницата си във Фейсбук
01.05 | 11:00