Exxon Mobil иска да търси газ в Черно море 05.05 | 11:00
Българската делегация първа посети новия глобален офис на компанията
Американската компания Еxxon Mobil има интерес да търси природен газ и нефт в акваторията на Черно море. Дружеството гледа много сериозно на възможността да участва в конкурсите за блоковете "Силистар" и "Терес", съобщи вицепрезидентът по проучванията за Европа и Каспийския регион в Exxon Mobil Стейси Уелтмър по време на среща с председателя на Комисията по енергетика в Народното събрание Делян Добрев, заместник-министъра на енергетиката Жечо Станков и заместник-председателя на УС на "Булгартрансгаз” Делян Димитров, предаде 3e-news.net.
Срещата се е провела в новопостроения глобален офис на Exxon Mobil край американския град Хюстън, а българската делегация беше първата международна, приета в новата централа на американския гигант, съобщава пресцентърът на ГЕРБ.
По време на срещата вицепрезидентът на Exxon Mobil Стейси Уелтмър подчерта, че американската компания проучва много внимателно всички документи и възможностите за участие в търговете за двата блока "Терес" и "Силистар" в Черно море. Делян Добрев информира представителите на най-голямата нефтена и газова компания за параметрите на двата блока и подчерта, че обявата за старта на конкурсите за "Терес" и "Силистар" вече е публикувана в Официалния вестник на Европейския съюз и компаниите, които желаят да участват могат да купуват документи до 17 август 2015 година.
Компаниите могат да подават оферти до 21 септември, тази година, отбеляза още Добрев. Заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков обясни, че след провеждането на прозрачен конкурс, разрешението за търсене и проучване на нефт и газ в находищата "Силистар” и "Терес” ще бъде предоставено за срок от 5 години, като може да бъде удължен два пъти с по 2 години. Делян Димитров "Булгартрансгаз” подчерта също, че в момента България е започнала изграждането на интерконекторни газови връзки със съседните страни Румъния, Сърбия, Гърция и Турция и след изграждането им капацитетът на системата ни за пренос на газ ще достигне 20 млрд. куб. м годишно и освен това вече е в ход и подготовката за разширяването на капацитета на съществуващото газово хранилище в Чирен.
От Exxon Mobil заявиха, че оценяват и имат конкретни очаквания към потенциала в българския район на Черно море, защото имат опит в проучването както на румънската част, така и на други части на Черно море.
Водещи
-
Иван Василев: Над 30% от обществените поръчки са спечелени при участие само на една фирма
Основната цел на системата СИГМА е да осигури прозрачност и по-ефективен граждански контрол...
16.06 | 21:00
-
Още камери на пътя ще следят за нарушители
Засега те са разположени на входовете на София и са част от Националната интелигентна система...
16.06 | 20:30
-
Любомир Дацов: Дефицитът на годишна база е 3,7%
Твърденията, че е 7% е политическа прогноза, а не експертна, категоричен е той
16.06 | 20:15
Най-четени
-
Ръчният багаж вече ще е безплатен и включен в самолетния билет
По думите му един от най-трудните проблеми е бил с ръчния багаж.
16.06 | 11:45
-
Дават министър Иван Шишков на главния прокурор
От Института за пътна безопасност твърдят, че той е укрил ключови записи за незаконно...
16.06 | 17:15
-
Тревога в Гърция заради опасна риба, туристите да внимават
Самото ухапване от рибата не е отровно, но силните ѝ челюсти, подобни на клюн, могат да...
16.06 | 12:45
-
Шишков обвини местната и национална олигархия за „Баба Алино”
Тук говорим за чадър – става въпрос за връзка между национална, местна олигархия и вече...
16.06 | 15:00