Fitch вдигна перспективата по рейтинга ни 25.05 | 13:45

Намалели са рисковете за финансовата стабилност, но остава заплахата от лошите кредити

От Нели Минчева

Рейтинговата агенция Fitch потвърди кредитния рейтинг на България в дългосрочна чуждестранна и местна валута съответно на 'BBB-' и ‘BBB', като ревизира перспективата от отрицателна на положителна, съобщиха от финансовото министерство.

Повишаване на кредитния рейтинг на страната би могло да се очаква, ако възстановяването на икономическата активност продължи по устойчив начин, ако се стабилизира качеството на активите на банковата система, а бюджетният дефицит и външният дълг продължат да се понижават, смятат експертите на агенцията.

Като основни фактори за промяната на перспективата на кредитния рейтинг на страната се посочват намаляването на дефицита по текущата сметка, понижаващият се външен дълг и сериозната фискална консолидация, които са намалили значително рисковете пред макроикономическата и финансова стабилност в страната.

С промяната в перспективата на рейтинга ни агенцията едва ли ще свали оценката за страната ни до "
junk”, както прогнозира преди няколко месеца, коментира Уол стрийт джърнъл. С "junk"-рейтингите (буквално "боклук" от англ.) се означават държави или институции, чиито задължения са с висока степен на риск по обслужването и съответно цената на възможните за получаване кредити значително се оскъпява.  

В съобщението на Fitch се посочва, че икономиката на България се възстановява, с регистриран ръст от 2,5% през първото тримесечие на годината на годишна база и над 22% - на износа. Спънка обаче остава намаляващото вътрешно търсене. Въпреки това от агенцията прогнозират през 2011 г. БВП да нарасне с 3%, а през следващата 2012 г. – с 3,8%.

Като заплаха за икономическото възстановяване на България се определят и увеличаващите се лоши кредити.

От агенцията посочват, че банките у нас са добре капитализирани и разполагат с ликвидност, което им осигурява буфер при други кризисни трусове. Експозициите в гръцки дълг и активи пък не заемат сериозен дял в активите на българските банки, но е отбелязано, че около 28% от финансовите институции у нас са притежание на гръцки банки.

Водещи

Най-четени