АБВ: Лихвите по дълга зависят от пазара, не от споразумението с банките 25.02 | 10:08

Константин Проданов твърди, че данъкоплатецът ще си плати и за „безплатното“ саниране

От iNews.bg

Лихвите на държавния дълг, който иска да тегли кабинетът на Бойко Борисов, се променят в зависимост от пазара, коментира финанситът от АБВ Константин Проданов. Той представи справка на финансовото министерство, според която 1,7 млрд. от дълга, теглен от кабинета на Пламен Орешарски, вече са разплатени. Други 150 млн. лв. са били разплатени през януари.

От Реформаторския блок твърдят, че не е така. "Този дълг, за който казват, че е разплатен, той беше препадежиран до 2024 година", коментира Гроздан Караджов.

"Е как да не е разплатен? Аз държах от тази облигация в портфейлите си. Вече я няма върнали са ми парите", обясни Проданов пред Нова телевизия. Мая Манолова добави, че за 2015 година министър Горанов има право да изтегли външен дълг от 6,9 млрд. лв.

Проданов добави, че няма значение за какъв период ще се прави схемата на погасяването. "Лихвите в момента са това, което са. Дали ще се споразумеем за 3 години или за 1 с тези банки, това което ще вземем като лихва, зависи от конкретния момент в пазарната конюнктура. Няма значение дали сме сключили 3-годишен или 1-годишен дълг. Това ви го казвам като човек, който търгува дълг всеки божи ден", добяви той.

Снощи при участието си в БНТ, Проданов поясни, че България, за съжаление, разполага с твърде ограничен финансов ресурс.

"Това означава, че трябва бъде търсена максималната възвръщаемост от всеки лев, който държавата инвестира. Ако се тегли външен заем, с който да бъдат осъществени целеви инвестиции, които да възродят икономиката ни, ние сме съгласни. Дори бихме подкрепили той да бъде в по-голям размер от поискания от ГЕРБ в момента”, посочи той.

По думите му емитирането на държавен дълг е един много валиден инструмент за икономически растеж, но само ако бъде взет в правилното време и бъде инвестиран в правилните неща.

"За съжаление в момента това не се предлага. Това, което се предлага, са креативно структурирани разходи, които са пак държавни, но ще лъснат догодина или подогодина.

Санирането е един такъв разход. Той е държавен. От 2016 година държавата ще трябва да започне да връща парите за санирането. От ГЕРБ да са обяснили на някого, че това са пари на данъкоплатеца? Напротив! Ходят наляво и надясно и обясняват, че това (санирането) ще се случи безплатно. Безплатен обяд няма! За това от ГЕРБ са си надписали буфер, защото очакват допълнителен разход от един милиард лева", посочи още Проданов.

Той призова всички заложени в новия външен дълг средства, извън тези планирани за покриването на стари задължения, да бъдат изразходвани не за финансови буфери, а за инвестиции в бизнеса, в откриване на нови производства и работни места.

"Трябва да видим какво креативно може да се направи с тези пари. Все още сме в уникална позиция. Нисък държавен дълг. Ниски лихви, като в същото време ние имаме въпиюща нужда от инвестиции. Трябва да вземем пари, които ще отидат за преструктуриране на икономиката ни. Те не трябва да се наливат в нереформирани системи", смята още той.

Водещи

Най-четени