Австрийската EPIC е готова да предложи план за оздравяване на КТБ 15.10 | 16:23
Фондът вече има идея как да рекапитализира банката

От австрийския фонд EPIC са готови да преструктурират и оздравят Корпоративна търговска банка АД (КТБ АД). Това потвърдиха представители на фонда по време на разговори с експерти и вложители в поставената под специален надзор финансова институция.
По думите на финансиста Емил Хърсев, който е присъствал на срещата, от EPIC вярват, че КТБ може да бъде оздравена. "Чисто колегиална среща. Казаха, че имат идея да рекапитализират банката. Говорят с Министерството на финансите, с БНБ. Една сериозна институция, която продължава да се занимава с този казус след всичките неразбории в България, е един светъл лъч надежда", каза той, цитиран от Нова телевизия.
Според експертите оздравяването на финансовата институция ще струва много по-малко и ще стане значително по-бързо, отколкото нейното фалиране. Вложителите пък са на мнение, че Българската народна банка (БНБ) води поставената под специален надзор финансова институция към фалит.
"Сценарият, който разиграва БНБ в продължение на четири месеца, е ясен и категоричен – те държат да има "технически" фалит на КТБ, въпреки че банката има достатъчна наличност", смята вложителят Борис Михайлов. Според него това означава, че е необходима само ликвидна подкрепа.
След днешното (15.10.) заседание на Министерския съвет служебният финансов министър Румен Порожанов заяви, че към момента няма причини за удължаване на надзора над КТБ. Очакванията са вложителите да получат парите си най-рано през ноември.
Водещи
-
Протест на работещите в държавните горски и ловни стопанства
Протестът е организиран от КНСБ, а горските служители настояват за увеличение на заплатите и...
14.07 | 12:15
-
Позитивите от влизането ни в еврозоната могат да бъдат много сериозни
Според Георги Ганев има сериозно объркване между две доста различни неща – увеличаване на...
14.07 | 11:59
-
Продължава борбата с пожара в природен парк „Рилски манастир”
Горски служители има и на местата на овладените вече пожари към селата Мурсалево и Палатово,...
14.07 | 11:30
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
Най-четени
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Имало ли е шамари в „Майчин дом“: Версиите на свидетелка и на лекарката
Междувременно близки на родилката организират протест в нейна защита. Те настояват и за...
14.07 | 09:14