Асен Василев представи параметрите на Бюджет 2024 (ВИДЕО) 10.11 | 18:15
Дефицит 3%, МРЗ - 933 лв., 11% ръст на пенсиите
Министърът на финансите представи параметрите на Бюджет 2024 в Министерство на финансите. Той прогнозира, че бюджетът би трябвало да е приет до 22 декември.
Макрорамката предвижда минимална заплата в размер на 933 лв., увеличение на пенсиите с 11 на сто според Швейцарското правило и дефицит от 3% на касова основа, съответно - 2,9% на начислена основа. Заложеният размер на държавния дълг е 23,8% от БВП.
Планирани са още рекордни инвестиции от над 12 млрд. лв. за капиталови разходи са заложени в проекта на Министерството на финансите за Бюджет 2024.
Приходите в проекта са за 77,6 млрд. лв., а разходите - 83,8 млрд. лв. или 37,7% от БВП. Брутният вътрешен продукт, заложен в макрорамката, е в размер на 205,8 млрд. лв. с ръст от 3,2%.
Разчетите са направени при заложена инфлация от 4,8%. Очакванията са тя да спадне до 3% до края на следващата година.
1,1 млрд. лева повече са заложени за здравеопазване заради по-високите постъпления от здравни вноски в бюджета на НЗОК в следствие на повишената средна работна заплата.
С около 590 млн. лв. повече са разчетени и средствата за образование. С тях се гарантира увеличение на учителските заплати до 125% от средното възнаграждение в страната, както и увеличение на размера на издръжката, която държавата плаща за дете в училище или детска градина.
"Очакваме бюджетът да влезе в Народното събрание на 22 ноември, тъй като имаме забавяне с една седмица за приемането на данъчните закони", обясни Асен Василев.
Корекции в параметрите и предложенията са възможни в рамките на следващите две седмици, като данъчните закони ще се разглеждат успоредно т бюджета, обясни Василев.
Много е важно да се каже, че промените в закона за местните данъци и такси предложенията идват от Националното сдружение на общините в Република България, добави финансовият министър. Асен Василев. Той каза още, че МФ по никакъв начин не влияе и няма намерение да влияе на този процес.
Проектът на Бюджет 2024 ще бъде публикуван на сайта на финансовото министерство до края на деня.
Министърът на финансите коментира и казуса с дерогацията на "Лукойл". Асен Василев коментира, че в МФ нямат информация за заобикаляне на санкциите на ЕС.
Ако парламентът промени мнението си за дерогацията на "Лукойл", правителството ще изпълни новото решение на парламента, увери той по повод на дерогацията и вече внесенето от Делян Добрев от ГЕРБ ново искане за отпадането й.
Водещи
-
Русия е тествала новата си крилата ракета "Буревестник"
Трима души са загинали и повече от 30 са били ранени при руските атаки срещу Киев през...
26.10 | 16:00
-
Александър Николов: Ще е във вреда на всички, ако "Лукойл Нефтохим" спре да работи
От функционирането на рафинерията не зависи само българския пазар - огромна част от...
26.10 | 15:30
-
Честваме 840 години от въстанието на Асеневци и възстановяването на българската държава
Под покровителството на св. Димитър Солунски Асен и Петър вдигат въстание във Велико Търново,...
26.10 | 14:30
Най-четени
-
Рая Назарян: Радев копира Борисов, най-вероятно му е фен
В политиката нищо не се дължи никому, заяви тя
26.10 | 12:20
-
След случая в "Дианабад": Актьорът Росен Белов - отстранен от татралната работилница на министър Бачев и театър "София"
Започва незабавна проверка на дейността на "Театрална работилница Мариан Бачев и Аркадия Фюжън...
26.10 | 10:20
-
Църквата почита свети Димитър Солунски Чудотворец
LВижте каки са народните обичаи и поверията за този ден
26.10 | 09:15