БАБХ проверки 262 заведения след отварянвето, едно вече е глобено 07.05 | 18:20
На 41 собственици са издадени предписания как могат да продължат да работят с клиенти

"Още от вчера започнаха проверките на БАБХ на заведенията, които отвориха след заповедта на министър Ананиев. За първия ден на територията на страната са извършени 262 проверки. Издадени са 41 предписания за различни нередности. Написан е един акт за установени нарушения", заяви в ефира на "Плюс- Минус. Коментарът след новините" по Нова ТВ д-р Любомир Кулински, директор на Дирекция "Контрол на храните" към БАБХ.
Сред най-често срещаните нарушения са това, че част от собствениците са затворили пространствата с т.нар. френски прозорци, така че в помещението не е имало необходима вентилация. В част от заведения е имало неподходящи дезинфектанти или те са разположени на барплот, в близост до посудата на заведението.
"Този дезинфектант може да попадне върху чаша или лъжичка за кафе, което е недопустимо. Те трябва да се държат далеч от посуда или открити храни. Това е част от изискванията, които са описани в заповедта на министъра на здравеопазването. Тя е много ясна. Пише, че трябва да има налични дезинфектанти. Указанията са над 3 страници и в тях много подробно е описано как трябва да се държи дезинфектант и къде", обясни Кулински. За него е важно, че са отворили тези, които са готови с мерките. Други пък имали нужда от време за закупуване на маски и предпазни средства. Част от собствениците са доволни от мерките. Естествено, имало и недоволни.
Най-голямата санкция, която може да бъде наложена, е прекратяване на дейността на обекта. Такава се налага при груби нарушения. Такова е разполагането на масите на по-малко от минималната дистанция, описана в заповедта. Грубо нарушение е липса на предпазни средства за персонала и липсата на хигиена в санитарните помещения.
Според Кулински условието посетителите на заведения да са семейство не може да се проверява нито от служители на БАБХ, нито от сервитьорите, тъй като те нямат право да проверяват лични карти. Той е на мнение, че ако посетителите са по-малко от четирима души, дори и те да не са от едно семейство, то тогава заповедта е спазена.
Кулински коментира и кампанията "Избери 380", свързана с българските продукти, на Асоциацията на българските земеделски производители. "На всички пакетирани храни има баркод. Ако той започва с 380, това означава, че тази храна е произведена в България, от български производител", обясни той.
Водещи
-
Борислав Цеков: НС не е приют за откачалки!
Съществува откритата терористична заплаха към Бойко Борисов
22.03 | 18:00
-
Магнитна буря удря страната утре
Възможно е метеочувствителните и хронично болните хора да изпитват дискомфорт
22.03 | 17:40
-
Велико Търново чества днес своя празник
Денят е посветен на победата в битката при Клокотница през 1230 година
22.03 | 17:20
-
ЕС осъди България да плати 1,593 млн. евро
Причината – липсата на стимулиране за закупуване на електрически автомобили
22.03 | 17:00
Най-четени
-
Агнешо от Румъния ще залее пазара: Цените в магазините ни са двойни и тройни
Това са опасенията на овцевъдите
22.03 | 12:00
-
Георг Георгиев към лидера на МЕЧ: Такова говорене ражда след себе си бури
Не сте готов да ги посрещнете, каза той
22.03 | 10:00
-
Човек е бил блъснат и убит на място от влак
Тлрагедията е станала на железопътен прелез в Казанлък
22.03 | 12:40