БАИ предлага индивидуален мениджър за големите инвеститори 11.05 | 13:44

Ролята на тези мениджъри е да съдейства за всички процедури, свързани с държавната администрация

От Ивелина Георгиева

От 2 месеца Българската агенция за инвестициите (БАИ) работи на принципа на персонални проектни мениджъри за всеки един от инвеститорите Клас А или инвестиция над 10 млн. евро. 

Причината за това са основните притеснения на инвеститорите у нас, а именно - че няма да се справят с бюрокрацията и всички административни процедури. Ролята на персоналния мениджър е да съдейства на инвеститорите във всички процедури, свързани с държавната администрация.

Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев при откриването на конференция, посветена на инвестициите.

За него много важни са контактите между бизнеса и правителството, но още по-важни са контактите между бизнеса и научните среди. Научните среди създават продукта с висока добавена стойност и иновациите.

Затова правителството ще се опита да бъде нещо като медиатор и да срещне науката с бизнеса, за да видят по какъв начин могат да си сътрудничат.

"Трябва да установим какви са нуждите на бизнеса и научните среди и по какъв начин правителството да ги финансира", коментира Добрев и допълни, че се намираме в период, в който започва програмирането на ОП "Конкурентоспособност" за следващия програмен период.

Според него най-важната задача, която трябва да бъде решена е как държавата да насочи усилията си така, че иновациите да бъдат в полза на бизнеса и да доведат до продукти с висока добавена стойност.

Ниската данъчна стойност е основното предимство за инвестиции в България. Това е нещо, което сформира 80% от решенията на даден инвеститор за това в коя държава да инвестира, смята Добрев.

България среща много голяма конкуренция от страна на други държави в Централна и Източна Европа и някои държави като Сърбия например, които дават редица допълнителни стимули на базата на разкрити работни места.

Според министъра, за да бъдем номер 1 и в останалите 20%, които формират решението на дадена компаниия за инвестиции в дадена страна, правителството мисли за редица законодателни промени, които дават допълнителни предимства. Една от тях е Законът за насърчаване на инвестициите, в който има идеи да се субсидират до 50% от  приоритетни проекти за инвестиции в страната.

Добрев посочи още и реформата в ОП "Конкурентоспособност", която е към своя край. Той припомни, че от 1 май се обединиха междинното звено и управляващия орган по програмата в дирекция към МИЕТ, която отсега нататък ще управлява средствата по програмата.

През последните няколко години административната тежест на тази програма е била много голяма, а сроковете - недостатъчно добри за бизнеса, заяви Добрев. Досега за едно плащане са били необходими 24 подписа, а сега това няма да отнема повече от месец – месец и половина, но при положение, че документацията на фирмата е изрядна.

Благодарение на реформата работата на ОП "Конкурентоспособност" ще е по-ефективна, сроковете оптимизирани, а звената – съкратени. Във всеки един от инвеститорските проекти се демонстрира политическа подкрепа на държавата, смята още Делян Добрев.

Водещи

Най-четени