БНБ може да удължи специалния надзор над КТБ АД 31.07 | 18:45
Централната банка ще покани акционерите да оздравят финансовата институция
Българската народна банка (БНБ) може да удължи специалния надзор над Корпоративна търговска банка (КТБ) АД. Това става ясно от взетите днес решения от Управителния съвет на Централната банка след приетия Доклад за текущото състояние на КТБ АД към 30 юни.
От БНБ възлагат на подуправителя на "Банков надзор" да внесе в Управителния съвет на банката предложение за необходимото удължаване на срока на специалния надзор на КТБ АД. Припомняме, че сегашният срок за надзора на банката е до 21 септември. Дали ще бъде удължен, ще стане ясно на 10 септември.
Вследствие на информацията в документа са издадени още няколко предписания, сред които отправяне на покана към акционерите на КТБ АД – Цветан Василев, ВТБ и Оманския фонд, за заявяване на интерес и деклариране на възможност за осигуряване едновременно на капитал и ликвидна подкрепа за КТБ.
Припомняме, че от Оманския фонд изразиха готовност за участие в решаване на въпроса с финансовата институция, в която е акционер. "Представителите на Оманския фонд казаха, че искат да защитят по някакъв начин инвестицията си. За тях е важно да са акционери в тази българска банка, защото по този начин през нея влизат в европейската банкова система", заяви Петър Чобанов в края на миналата седмица.
Заедно с това от БНБ възлагат на квесторите да създадат специален екип, който до 15 септември да организира подготовката на кредитните досиета за целите на одиторската оценка и да подпомага квесторите в управлението на взаимоотношенията с кредитополучателите. Квесторите ще трябва и да сключат договор за правна помощ по прегледа на обезпеченията като част от процеса на подготовка на кредитните досиета, става ясно от съобщението на БНБ.
Освен това те ще трябва да сключат допълнителни договори с одиторските фирми "Ърнст и Янг Одит" ООД, "Делойт одит" ООД и "Алфа" ООД за цялостна оценка на активите на банката, която да бъде осъществена до 20 октомври на основата на резултатите от одита на кредитните досиета.
Управителят на БНБ е изпратил на 25 юли покана до председателя на Европейския банков орган (ЕБО) за извършване на независим преглед на качеството, капацитета, практиките и процедурите на управление "Банков надзор" в БНБ, става ясно още от съобщението на Централната банка.
На днешното заседание на Управителния съвет е одобрен и докладът за текущото състояние на КТБ АД. От документа става ясно, че активите на банката към 30 юни са в размер на 6,89 млрд. лева, което е със 741,4 млн. лева по-малко от сумата към 31 май.
Парите, които с банката разполага или на професионален език - високоликвидните активи, в края на май са 144 млн. лв., като само за един месец са се стопили с над половин милион. В ценни книжа КТБ притежава 776 млн. Раздала е кредити за над 5 милиарда лева.
От доклада става ясно, че депозитите на граждани и предприятия в КТБ АД към края на юни се равняват на 5 620,4 млн. лева. Само за месец хора и фирми са изтеглили от сметките си над 630 млн. лева.
Данните на одиторите сочат, че финансовият резултат на банката към 30 юни е загуба в размер на 65,3 млн. лева. Тя се дължи изцяло на начислените през месеца разходи за обезценки на кредитния портфейл.
Същевременно квесторите отбелязват, че тези разходи за обезценки са определени по съществуващите в КТБ АД процедури за прилагане на вътрешните правила на банката, които не осигуряват пълно съответствие с изискванията на Международните стандарти за финансова отчетност (МСФО).
От одита става ясно също, че общата капиталова адекватност на банката към 30 юни е 10,54 на сто, а адекватността на капитала от първи ред – 7,86 на сто.
В доклада става ясно, че е осигурено изпълнението на решенията на БНБ по отношение на намаляването на лихвите по депозити и сметки до средните пазарни нива. Квесторите незабавно са предприели мерки за сигурност, сред които смяна на дружеството, осъществяващо физическа и техническа охрана към момента на налагане на надзора, с друго дружество.
В документа квесторите поставят като основен въпроса за необходимостта от определяне на надеждна оценка на кредитния и инвестиционния портфейли на банката, която да отговаря на текущото състояние на кредитополучателите и емитентите и да съответства на МСФО.
Водещи
-
Очаква се леко повишение в цените на лекарствата без лекарско предписание през 2025 година
"Всяка година лекарствата без лекарско предписание имат леки корекции в цените нагоре. Това ще...
24.01 | 18:01
-
Управляващи и опозиция си отправиха взаимни обвинения за това кой е отговорен България да е извън еврозоната ОБЗОР
България ще влезе в еврозоната, а правителството ще иска конвергентен доклад още февруари,...
24.01 | 17:40
-
БДЖ пуска допълнителни влакове до Перник заради фестивала „Сурва“
С цел гарантиране на удобното придвижване на клиентите си, националният железопътен превозвач...
24.01 | 16:57
-
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с 11,8 на сто през миналата година
Депозитите на нефинансовия бизнес достигат 46,918 млрд. лева към края на месец декември 2024...
24.01 | 16:45
Най-четени
-
Възраждане: Еврозоната отнема животи вече и то още не сме влезли вътре
По думите му, бившият премиер Бойко Борисов е обявил, че през февруари ще бъде подаден...
24.01 | 11:30
-
Бившият финансов министър Асен Василев разкритикува остро твърденията за "дупка" в бюджета
"Теменужка Петкова вчера съобщи за приходи от 3,684 милиарда лева и разходи от 3,277 милиарда...
24.01 | 15:45
-
Йорданов: Благодарение на ИТН, БСП и ГЕРБ здравият разум се завръща
От ИТН са категорични, че България не е готова за еврозоната.
24.01 | 10:45
-
Рут Колева излезе с остра критика към NOVA заради участието на Константин Игнатов в предаването "Черешката на тортата"
"Константин Игнатов не е просто случаен участник в OneCoin – той е ръководител след...
24.01 | 13:14