БНБ ще се намесва веднага в закъсали банки 09.05 | 17:00

Създават нов фонд за принудително преструктуриране на кредитните институции

От Кристиан Костурков

БНБ ще може да се намесва по-рано, ако някоя банка закъса или е близо до нарушаване на изискванията за капиталова адекватност. Това предвиждат промени в законите за кредитните институции и за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, наложени от нова евродиректива.

Чрез предлаганите изменения, които са публикувани за обществено обсъждане на интернет страницата на Министерството на финансите, се разширяват правомощията на БНБ и Комисията за финансов надзор (КФН) да прилагат нови и допълнителни мерки за ранна намеса при проблеми в кредитните институции, опериращи в България. Така компетентният орган може да назначи временен управител в банка или инвестиционен посредник, когато прецени, че това е необходимо за подобряване на финансовото състояние на съответната институция или за преодоляване на допуснатите нарушения. При назначаването на временен управител, БНБ може да му възложи той да работи съвместно с управителния орган на банката или пък изцяло да поеме функциите му.

Държавата в лицето на БНБ ще може да се намесва по-активно и при преструктуриране на банките. В такъв случай назначеният от Централата банка временен управител отново ще може да заменя изцяло функциите на официалния управителен орган на кредитната институция. Чрез измененията в законодателството извънредният управител на банката ще може да се заеме с преструктурирането й като алтернатива на производството по несъстоятелност, в случаите, когато обявяването във фалит би застрашило обществения интерес и би представлявало заплаха за финансовата стабилност в страната.

Самото преструктуриране ще цели постигане в ускорен срок на резултати по отношение разпределянето на загубите между акционерите и кредиторите, като се запази финансовата стабилност и се ограничат загубите за данъкоплатците.

Предложените от финансовото министерство промени в законодателството предвиждат и създаването на нов Фонд за преструктуриране на банките (ФПБ), който ще се управлява от ръководството на Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Дали и кога ще могат да се ползват средства от новия фонд, ще решава БНБ като орган за преструктуриране на банките. В законодателните изменения се предвижда ФБП да разполага със сума, равна на 2% от размера на гарантираните депозити в българските банки. Натрупването на средствата ще става постепенно за срок от 10 г. след влизането в сила на промените в закона.

Средствата ще се набират чрез вноски от банките, опериращи у нас, независимо дали са регистрирани в България или работят чрез клонове. Общата сума, която ще трябва да постъпи в новия фонд, ще се определя от БНБ за всяка година. Централната ни банка ще решава и какъв да бъде размерът на вноската от всяка кредитна институция. Предвижда се при нужда да могат да се събират и извънредни вноски.

Най-четени