Банките в САЩ недоволстват от ограничения 06.07 | 13:44

Причината за недоволството е възможността изпълнителни директори да връщат заплатите си в случай на фалит на дадена банка

От Ивайло Ачев

Американската банкова асоциация възропта срещу прекалено големите правомощия на държавните регулаторни органи по въпроса със заплатите на изпълнителните им директори, в случай че банката или корпорацията фалира и бъде национализирана, пише Ройтерс.

Мярката е част от проект, който беше публично оповестен в началото на годината. Очаква се окончателното отсъждане по нормата да бъде дадено по-късно днес (06.07.11) от Федералната депозитарна застрахователна корпорация (FDIC).

Според приетия през 2010 година Закон Дод-Франк американските финансови регулаторни органи могат да изискат връщане на заплатата на изпълнителните директори в американските банки за срок от две години назад, в случай че управлението на банката бъде поето от държавата. Тази точка от закона беше добавена след одобрението му заради общественото недоволство от ролята на големите банки за избухването на кризата в периода 2007-2009 година. Добавката касае банките с активи от 50 млрд. долара и нагоре, които се считат за твърде големи, за да бъде допуснато да фалират. Сред тези банки са имена като Goldman Sachs, Morgan Stanley и JPMorgan Chase.

Банковият сектор обаче се оплаква, че регулаторните органи отиват твърде далеч при интерпретациите кой носи отговорност за фалита на дадена банка т.е. няма ясни стандарти в какви случаи изпълнителен директор следва да бъде лишен от заплатата му.

Очаква се окончателното решение обаче да не е в полза на американския банков сектор.

Водещи

Най-четени