Без БГ плодове и зеленчуци до няколко години 01.11 | 11:30
Овощарство и зеленчукопроизводство може да фалират заради ниските държавни и европомощи, стана ясно по време на конференция по бъдещата Общата селскостопанска политика на ЕС

До 4-5 години секторите овощарство и зеленчукопроизводство може да фалират заради ниските държавни и европомощи. Това стана ясно по време на конференция по бъдещата Общата селскостопанска политика на ЕС (ОСПБ с участието на председателя на комисията по земеделие в Европарламента Чеслав Адам Шекерски (ЕНП, Полша) и членовете й от България Владимир Уручев и Момчил Неков, пише "Монитор".
По думите на Неков в австрийската провинция Южен Тирол делът на субсидиите за плодове и зеленчуци са 4,6% от стойността им, а в България - 2-3 на сто. Има риск тези сектори у нас да фалират до 4-5 години, защото няма да са конкурентни, предупреди той. "За това моментално трябва да искаме поне двойно увеличение на субсидиите за тези 2 сектора у нас. Другото, за което настояваме всички, е по-голяма обвързана подкрепа, повече пари за литър мляко за сметка на директните плащания", каза още той.
Владимир Уручев обясни, че по първия стълб, засягащ и производството на плодове и зеленчуци, България трябва на държавно ниво да види рамката, дадена от ЕК и максимумът, който може да се използва да се насочи към тези сектори.
Момчил Неков смята, че парите от ОСП трябва да се ползват от истински земеделци, а не от кандидати за субсидии. Чеслав Адам Шекерски от своя страна добави, че важна тема за България са таваните за субсидиите. "Става дума за концентрацията на земи, която е прекомерна. Земята е обектът на спекулации и се правят опити за инвестиране на капитал в земя. За нас е изключително важно поземлената собственост да е в ръцете на производителите, които реално обработват земята и разчитат на нея за поминъка си. Не става дума за притежаването на земя, а за заетост в селското стопанство.
Искаме да поставим акцента върху заетостта. Това не е лесна задача", добави той. По думите му в някои страни страни от Източна Европа на 20% от стопаните се падат 80% от директните плащания, но не бива да се вреди и на големите стопанства, защото те също постигат добри резултати.
Друга важна тема според Момчил Неков са нелоялните търговски практики по хранителната верига - ако 100 лв. е печалбата от един продукт, производителят получава 20 лв., преработвателят - 30, а този, който продава, в България най-често са търговските вериги - 50 лв. Така според евродепутата цялата тежест пада върху производителя, който, въпреки че е най-уязвим, получава най-малко. Това е хоризонтален общоевропейски проблем. Важно е България да вземе мерки за защита на производителите.
При преговорите за търговските споразумение със страните от "Меркусор" например на преден план излизат автомобилните производители, а в същото време има риск от внос на говеждо месо с хормони от Южна Америка, което само във Франция ще доведе до фалита на 28 хил. фермери.
Неков определи като недопустимо предложението да се орязва Програмата за развитие на селските райони с 15% и тези средства да се дават за мигрантите. Той изтъкна, че програмата всъщност се бори с вътрешната миграция от селата към градовете.
Водещи
-
Русия няма намерение да спира
Със сегашните темпове на настъпление Русия ще успее да завладее Украйна през 2256 година с...
05.05 | 14:15
-
Промени в движението през тунелите „Топли дол“ и „Правешки ханове“ на АМ „Хемус“
По преценка на МВР и ОПУ-София могат да се предприемат допълнителни действия за улесняване на...
05.05 | 13:59
-
В Смилян все още се пази старата традиция да се прави жълто сирене в кожен мях
То вече почти е изчезнало и само шепа ентусиасти се опитват да запазят автентичната рецепта.
05.05 | 13:31
-
„Златни“ ягоди и череши – пролетната празнична трапеза с плодове и зеленчуци се оказва лукс
При плодовете портокалите поскъпват с 1,3 на сто до 2,27 лева за килограм, бананите - с 0,3 на...
05.05 | 13:15
Най-четени
-
"Възраждане" внася трето предложение за референдум за лева
След дискусията ще последват протести като форма на натиск срещу правителството, обяви...
05.05 | 10:15
-
10371 българи, които се осигуряват задължително за втора пенсия, са се отказали от нея
НАП води електронен регистър на тези хора, както и на възобновилите участието си в УПФ.
05.05 | 10:45
-
На 5 май линиите на градския транспорт в София работят по празнични разписания
На 2 май, след празничния 1 май, градският транспорт също беше с празнично разписание.
05.05 | 09:45