Бизнесът иска от държавата мерки за задържане на ценните кадри 24.02 | 15:56

Министърът на икономиката му обеща намаляване на административната тежест

От iNews.bg

Министърът на икономиката Теодор Седларски се срещна с представители на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Участниците посочиха проблемите, на които трябва да се търсят решения за по-ефективно и прозрачно икономическо развитие на страната. "Търсим всички възможности за намаляване на административната тежест чрез подзаконови нормативни актове. Диалогът с бизнеса е сред основните ангажименти на министерството и за нас най-важното в този процес на обмен е да търсим възможности за реализация на полезните инициативи", заяви Седларски по време на срещата. От страна на министерството присъстваха и заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов и главният секретар на Министерството на икономиката Владимир Туджаров. АИКБ беше представена от Васил Велев - председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България, Илия Келешев - председател на Българската браншова камара "Машиностроене", Румен Атанасов - председател на Българска асоциация на електротехниката и електрониката и Бойко Недялков, член на Управителния съвет на "Торготерм".

Въпросите, които поставиха работодателските организации по време на срещата бяха свързани с обучението на кадрите, прозрачността при организиране на обществени поръчки, намаляването на регулаторните режими до минимално изискуемото от ЕС законодателство, отпадането на клас "прослужено време", както и мерки за намаляване на административната тежест. Васил Велев подчерта, че основният проблем за членовете на АИКБ от години е осигуряването на кадри за бизнеса. "Трябва да има насърчаване на реализацията на кадрите в страната за професиите, които изпитват недостиг на специалисти", каза г-н Велев. Според него трябва да се направи актуализация на учебните програми с активното участие на представители на утвърдени предприятия, водещи в своята област.

Друг въпрос поставен от АИКБ бе за дефиницията за МСП. Те настояват един от приоритетите на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. да бъде промяна в дефиницията за МСП, като наред с числеността на персонала, се вземе предвид и обемът на продажбите или счетоводният резултат.

Заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов пое ангажимент да информира участниците за мерките, които ще бъдат взети за ускоряване работата по оценяване на проекти по ОПИК и подобряване дейността на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП). Обсъдени бяха и въпроси свързани с подобряване работата и на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН).

По време на срещата министър Седларски увери, че Министерство на икономиката, чрез своите информационни канали ще информира обществото за добрите бизнес практики у нас, и увери, че той и екипът му ще поддържат редовен контакт с всички работодателски организации и ще направят всичко възможно за бързо решаване на проблемите на българските производители и индустриалци.

Водещи