Бил Гейтс: Специални данъци ще спасят работните места на хората от роботи 06.11 | 18:03

За да купите андроиди, вместо да наемете персонал, ще трябва да си платите, прогнозира основателят на „Майкрософт“

От iNews.bg

Американският милиардер, основател на "Майкрософт", Бил Гейтс вярва, че в бъдеще данъчната система ще се промени и ще бъдат въведени специални такси за роботите, което ще позволи на хората да запазят работните си места. Това заявява той в интервю, публикувано във вестник "Никкей", предаде БГНЕС.

"Благодарение на идеята, че роботите ни помагат да произвеждаме повече стоки и услуги с участието на по-малко хора, ние започнахме да разбираме, че работата ни не е единствената причина, заради която сме се родили. Ако трябва да работим по-малко, тогава възниква въпросът как трябва да организираме свободното си време. Разбира се, не казвам, че трябва изкуствено да забавим процеса на автоматизация, защото роботиката по същество е форма на нашата дейност на този етап ", каза той.

Въпреки това, според Гейтс, подобно развитие в крайна сметка не трябва да води до пълно оттегляне на хората от техните работни места. "Основната идея на данъчното облагане се заключава в това, че можете да събирате данъци върху капитала или разходите за труд, а роботът – това е капитал. Сега има редица данъци върху разходите за труд, например подоходният, но с течение на времето, тъй като хората ще искат да се стимулират работни места и да се откриват нови, вероятно ще имаме различни удръжки и субсидии, за да увеличим търсенето на обикновени служители ", подчертава милиардерът.

Според него, в бъдеще трябва да се увеличават данъците върху материалния капитал и други имущества, включително роботи. Гейтс обясни, че няма да има забрана за закупуването на андроиди и организацията на производството с тяхното участие. "Ако решите да купите роботи, вместо да наемате хора, вие ще може да го направите, но данъчната система ще бъде изградена по такъв начин, че във всеки един случай, ще искате да обмислите възможността да наемете хора. "Системата всъщност сега ни тласка в обратната посока ", заявява основателят на "Майкрософт".

Водещи

Най-четени