Близо 4,5 млрд. лв. изсипал бюджетът в държавните фирми 05.06 | 19:40
Най-много публични средства са получили железниците, болниците и някои енергийни фирми
4,369 млрд. лв. са раздадени под формата на държавни субсидии и капиталови трансфери към компаниите с над 50% държавно участие през периода 2007 - 2013 г. Това става ясно от публикуван днес анализ на Института за пазарна икономика. Той е направен на базата на информация, предоставена на ИПИ от 11 държавни ведомства за субсидиите и капиталовите трансфери към държавните предприятия, на които всяко ведомство е принципал.
За повече нагледност икономистите от ИПИ поясняват, че тази сума представлява ¼ от всичките бюджетни разходи за образование и 2,37% от разходите по консолидираната фискална програма (185 млрд. лв.) за периода.
С най-много държавни пари са инжектирани държавните предприятия под шапката на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията. Над 2,5 млрд.лв. са били преведени от министерството, за да финансира държавните си компании в периода от 2007 до 2013 г.
Огромна част - 96%, от тази сума са потънали в структурите на държавните железници - Холдинг БДЖ, БДЖ "Пътнически превози” и НК "Железопътна инфраструктура”. Tази сума представлява 10% от бюджета на министерството за дадения 7-годишен период и е най-високият процент от бюджетите на ведомствата с държавни компании, отделен за субсидиране на държавни компании, обясняват от ИПИ.
Тези данни дават храна за размисъл дали наистина си струва да бъдат давани ежегодно огромни суми от бюджета за поддържането точно на тези губещи и все по-задлъжнели компании, вместо средствата да се разходват за други по-приоритетни и по-належащи публични услуги или просто да се намали данъчното бреме, коментират анализаторите.
Другата институция, която е отделила значителна сума за капиталови трансфери и субсидии за подопечните си държавни компании през периода, е Министерството на здравеопазването. Малко над 1 млрд. лв. са били насочени към различни болници в страната. Тази сума представлява 5% от бюджета на министерството за периода. Получателите на най- голяма част от тези средства са столичните болници, както и тези в по-големите градове (Пловдив, Шумен и Варна).
След тези две министерства се нареждат Министерството на икономиката и енергетиката с ДП "РАО”, АЕЦ "Козлодуй” и НЕК, и Министерството на околната среда и водите с ПУДООС.
Като цяло, обобщената информация за субсидиите и капиталовите трансфери към държавните предприятия показва сериозната тежест на тези предприятия за бюджета. Около 2% от всички консолидирани разходи потъват всяка година в държавните предприятия на държавата, като най-голямата "черна дупка” остават предприятията от групата на БДЖ. И това въпреки че все по-малко хора ползват железницата – превозените пътници са намаляли почти наполовина между 2000 г., когато са били 50 млн., и 2012 г., когато вече са 26,5 млн. Картината от години е ясна, но до момента никое правителство не се е наело да я промени, коментират от ИПИ.
Водещи
-
Председателят на ЕК предупреди за ескалиращ икономически конфликт със САЩ
Думите на Урсула фон дер Лайен са провокирани от предвиждането за нови мита
21.01 | 18:15
-
Великобритания въвежда цифрови шофьорски книжки
Такива вече съществуват в Австралия, Дания, Исландия и в някои щати на САЩ
21.01 | 18:00
-
Повдигнаха обвинения по случая с арестувания шеф в МВР
С обвинения са се сдобили още трима души, всички те са задържани за срок до 72 часа
21.01 | 17:46
Най-четени
-
Защо жените изневеряват? Ново проучване разкрива сложните им мотиви
Жените в проучването като цяло оценявали партньорите си като физически по-привлекателни, но...
21.01 | 11:15
-
ЕК разследва Фейсбук, Тему, ТикТок, Инстаграм и Али Експрес за нарушения
Има съмнения за нарушение на европейските правила за тяхната дейност,съобщи зам.-председателят...
21.01 | 13:45