Блогването - табу или предизвикателство за модерния мениджър? 07.10 | 15:38
Поддържането на блог може за броени дни да срине или изстреля авторитета на един лидер
Всеки модерен мениджър трябва да е в крак с времето и непрестанно да се развива и усъвършенства. През последните година - две обаче пред хората на ръководни позиции изниква нов проблем. Става въпрос за социалния и виртуален феномен на блогването. Характерът на проблема е свързан с факта, че колкото по-високо си в йерархията, толкова по-сериозен е рискът от грешки и толкова по-тежки са последствията.
Блогването е нещо лично. Целият процес е съставен от няколко различни елемента. Първо блогърът трябва да се отвори за света, да сътвори нещо, което след това да сподели. След това започват да се градят връзки с останалата част от виртуалния свят, набира се читателска аудитория, правят се промени и после всичко това отначало.
Това е доста сериозна крачка за когото и да било, а е свързана и с поемането на един немалък личен риск. При ръководните кадри обаче, напрежението е по-голямо, тъй като при тях всичко, малко или много, трябва да се случи от раз.
За разлика от всички останали, които градят аудиторията си бавно и постепенно. Хората на по-отговорни позиции стартират с всички погледи вперени в тях. В тези начални моменти, когато блогърът все още търси своя „глас“, своя стил, той е уязвим, тъй като обръща сериозно внимание на оценката на първите си читатели. За повечето от нас тази първа групичка „фенове“ включва семейство и приятели, чието мнение е достатъчно трудно за асимилиране, но при мениджърите това включва и колегите от работа и то голяма част от тях.
От психологическа гледна точка хората на ръководни позиции упражняват пет типа власт. Един от тях е референтната власт (социалната власт, харизмата), а друг е експертната власт (идваща от позицията на експерта, в която се намира мениджърът).
Когато започне свой личен блог, мениджърът поставя на карта този свой авторитет. Ако успее в блогърските си начинания, ръководната фигура почти със сигурност ще увеличи властта си. Дори някои по-малки грешки биха повлияли положително на референтната власт, която има мениджъра, ако колегите му оценят риска, на който се излага и насърчат смелостта му. В противен случай обаче всичкият този авторитет може да изчезне за по-малко от дни, ако авторът на блога успее по някакъв начин да компрометира както експертната си позиция, така и харизматичната си фигура. Загубата на експертна и референтна власт неминуемо ще доведе до ниски резултати в професионално отношение.
Проблемите на мениджърите с блогването не спират до тук. За хората на отговорни постове е много по-трудно да са напълно искрени в публикациите си, защото различните социални и професионални норми ограничават спектъра им на поведение.
В някои компании това не е проблем, тъй като микрокултурата в самата организация позволява както на мениджърите, така и на техните подчинени да бъдат себе си. В останалите 99% от компаниите обаче това не е така и от ръководните фигури се очаква да служат за пример на останалите. Това допълнително ограничава свободата на мениджърите, що се отнася до създаването, изграждането и поддържането на личен блог.
Тъжната истина е, че в следствие на изброените до момента причини, за хората с власт е изключително трудно да разкрият себе си без неволно да обидят някои от подчинените си, което пък би довело до много неприятни последици.
За повечето работещи блогването е точно толкова просто, колкото и регистрацията в някоя от популярните блог-платформи. За мениджърите обаче подобно начинание изисква много повече стратегическо мислене и планиране.
Водещи
-
Кирил Петков: Ще следим всяка позиция в регулаторите
Лидерът на "Продължаваме промяната" изрази притеснение, че управляващата коалиция вече е...
10.02 | 18:00
-
„Ергенът“ за пореден път доказа, че е истински феномен в родния телевизионен ефир
Стартът на приключението за Виктор Русинов и Мартин Николов, както и техните индивидуални...
10.02 | 17:40
-
Средната пенсия на предсрочно пенсиониралите се ще е по-висока от редовната
Като брой тези хора са 52 342-ма на фона на над 1 214 000, които са излезли в пенсия като са...
10.02 | 17:20
-
"Възраждане": От НСИ не искат да ни предоставят първичните данни
От "Възраждане" обявиха организирането на национален протест срещу присъединяването на...
10.02 | 16:45
Най-четени
-
Хепатолог отсече: Медът е 80% захар - по-вкусен е, отколкото полезен
Също така според Вялов медът съдържа органични киселини, които биха могли да бъдат полезни за...
10.02 | 13:15
-
Софийски квартали остават без парно и топла вода
Едни от най-честите дела, които потребителите в столицата водят, са с "Топлофикация – София“,...
10.02 | 10:46
-
Между 460 и 500 хил. пътници ползват столичното метро на ден
За разширението на третата линия на метрото през столичния кв. "Слатина" той обясни
10.02 | 15:30