Борят незаконните домати с камери 04.07 | 08:42
Гърция изпращала бракуваната си продукция у нас
Тържищата в страната да са оборудвани с камери, с които да се следи за незаконна продажба на плодове и зеленчуци. Това ще предложи председателят на Държавната комисия по стокови борси и тържища Едуард Стойчев на земеделския министър, съобщи Стойчев пред TV7. По думите му обаче тези тържища трябва да са 6-7 на брой, разположени в големите областни градове, но не трябва да са частни, а държавно-общински. В момента у нас има 85 тържища, като само 5 са собственост на държавата и общините.
Стойчев обясни, че тържищата никъде не са частни, а държавни или общински, и там входно-изходният режим е изключително засилен. По думите му в тези пазари в чужбина всичко, което влиза, се знае от кого е продадено, на каква цена и за къде отива.
Според него, при положение че обектът е частен, собственикът няма файда това да се случва, а иска само да си събира наема. Ако направи това, търговците ще избягат, смята Стойчев.
От Националната агенция за приходите (НАП) обясниха, че чуждите домати са по-евтини заради занижените цени при вноса чрез митническа измама. Фактурите се подменяли още преди стоката да мине границата, а цели пунктове работили като счетоводни къщи.
От агенцията обясниха каква е схемата на по-евтините домати. Първо стоката се изкарвала на тържищата в Гърция, където бракуваната продукция се отделяла и заминавала за България на цени от 10 евроцента за килограм. Дори и да се плати ДДС, цената на доматите е в пъти по-ниска от тази, която реално би трябвало да е, посочват от ведомството. Така още от старта те са минимум с 15% по-евтини.
Преди ден служители на няколко министерства, на митниците, данъчни и експерти от агенцията по храните инспектираха борси и тържища в София и страната. В продължение на месец на входните трасета от Европейския съюз ще има дежурни екипи, които 24 часа ще проверяват всеки камион, който влиза на българска територия.
Водещи
-
Илияна Йотова: Имаме управляващи, на които възлагам голяма надежда
В 21 век най-голямата ни задача и отговорна мисия е да оставим мирен свят за децата си, заяви...
06.06 | 17:40
-
Цената на дизела падна до най-ниско ниво от над два месеца насам
Това показват данните на Националната агенция по приходите
06.06 | 17:20
-
Тома Биков: Направихме повече компромиси с ДПС и ПП-ДБ
Еуфорията винаги спихва. Доколко след 3 месеца ПБ ще бъде в добро състояние, няма как да...
06.06 | 17:00
Най-четени
-
Гълъб Донев: Няма пари в хазната в момента
Ние имаме 76% разходи за заплати и само 24% за инвестиции, заяви вицепремиерът и министър на...
06.06 | 11:00
-
Минута е деляла автобуса от пламъци: Пожарникари предотвратили по-голяма трагедия
Прокуратурата предлага за награда огнеборците, спасили пътниците от автобуса
06.06 | 12:58
-
Владислав Горанов: Наследството на ГЕРБ от последните 11 месеца се свежда до Шенген и Еврозоната
Голямото харчене не изключва корупцията, но "голямото харчене за пенсии и заплати няма как да...
06.06 | 10:20
-
AI може да се превърне в нова заплаха за планетата, предупреждава ООН
До 2030 г. AI може да удвои потреблението си на електроенергия, а нуждите от вода за охлаждане...
06.06 | 11:46