Брюксел вече не иска да плаща за държавни магистрали, ще дава пари на бизнеса 17.04 | 16:20

Средствата от плана "Юнкер" са за по-рискови инициативи и проекти с възвръщаемост, за които обаче банките не са готови да осигурят самостоятелно финансиране

От iNews.bg


По плана "Юнкер" не можем да кандидатстваме за проекти, свързани с рехабилитация и възстановяване на мостови и пътни съоръжения, защото това са проекти, които не отговарят на плана. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, която днес провери критични участъци на АМ "Тракия".

"В плана "Юнкер" има няколко изисквания. Трябва да са проекти, които да имат своя мултипликатор и под някаква форма възвращаемост. Трябва да са свързани с енергийната ефективност или с трансевропейската транспортна или енергийна мрежа. За това от министерството сме предложили като приоритетни проекти за плана "Юнкер" програмата за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради, която отговаря на всички изисквания", посочи Министър Павлова.

По думите ѝ приоритетно ще бъде и изграждането на стратегически пътни направления, за които България няма достатъчно европейско финансиране. "Знаете, че с изграждането на АМ "Струма" и частично АМ "Хемус", изчерпваме европейското финансиране до 2020 г. Именно за това по инструмента за свързаност в Европа и по плана "Юнкер" сме предложили ключови пътни направления. Едното е София - Видин, а другия е довършване на АМ "Хемус" и връзката на Велико Търново - Русе, АМ "Черно море" и София - Калотина. Това са част от Европейски коридори и стратегически пътни проекти, които са важни за транзитния трафик", обясни Павлова.

Частният бизнес вече може да изпраща проекти в Европейската комисия за търсене на финансиране по плана "Юнкер", съобщи председателят на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов. Той подчерта, че  палатата може да помогне на бизнеса при кандидатстването. "Нашите отдели са наясно къде трябва да се изпращат, както и да оказват съдействие проектите да бъдат формулирани по такъв начин, че да предизвикат интерес в ЕК", заяви Симеонов.

Много от детайлите на плана още не са известни, но вече е ясно през него не се подаряват пари, а осигурява
съфинансиране. Не е изключено да се ползва публично-частното партньорство, единство чисто държавните проекти няма да се финансират, добави Цветан Симеонов.

Парите от плана "Юнкер" са за по-рискови инициативи и за проекти, за които банките не са готови да осигурят самостоятелно финансиране. Целта е да се съживи предприемаческия дух в ЕС, подчерта председателят на БТПП.

От думите на заместник-председателя на Европейската комисия Юрки Катайнен пред участниците в конференцията "Инвестиционен тласък за Европа" се разбра, че малките и средни фирми няма да могат да кандидатстват директно с проекти, защото капацитетът на експертите в ЕК е твърде ограничен. Само в Асоциацията на европейските палати членуват 14 милиона малки е средни предприятия от ЕС, каза Симеонов.

Водещи

Най-четени