Брюксел ни дава пари за 12 енергийни проекта 18.11 | 20:22

Идеята за газов хъб у нас влезе сред приоритетите на Европейската комисия

От iNews.bg

България ще може да разчита на европейска финансова подкрепа за реализацията на 12 от големите си проекти в сферата на енергетиката. Това стана ясно днес, след като днес Европейската комисия одобри приоритетните за ЕС проекти в енергийната сфера. Списъкът съдържа общо 195 инициативи, от които 108 касаят електроенергийната система на Европа, 77 са в газовата сфера, 7 – в петролната, а останалите 3 засягат интелигентните енергийни мрежи. Сред всички тези проекти има и 12 български, основно в сферата на доставките и разпределението на газ и ток. В по-голямата си част това са проекти, чиято реализация поне на документи вече е започнала. Както в газовата, така и в електроенергийната сфера, става въпрос предимно за междусистемни връзки със съседни държави. По-конкретно ЕК определя като приоритетни за общността проектите за газовите ни интерконектори ни с Гърция, Сърбия и Турция, но също така е включила в списъка и разширяването на капацитета на хранилището в Чирен, както и модернизацията на северната част от вътрешната ни газопреносна мрежа, собственост на държавната "Булгартрансгаз".

По отношение на електроенергетиката от Европейската комисия смятат за приоритет изграждането на новите ни междусистемни далекопроводи с Гърция и Румъния, но също така и няколко вътрешни за страната ни електропроводи, които обаче са част от гаранцията за взаимна свързаност между страните членки. По-конкретно става въпрос за електропроводите Добруджа-Бургас, от комплекса "Марица Изток" до Пловдив, до Бургас и до границата с Гърция, както и един далекопровод, който трябва да свърже американските ТЕЦ-ове "Ей И Ес Гълъбово" и "КонтурГлобал Марица Изток 3". По отношение на хидроенергетиката приоритет се дава на проекта на НЕК за изграждане на язовир "Яденица", който ще стане част от ПАВЕЦ "Чаира" и ще повиши значително капацитета и мощността на комплекса.

Голямата новина от списъка на Европейската комисия обаче е признала за изключително важно за ЕС изграждането на газов хъб на българска територия, идея, предложена от премиера Бойко Борисов след спирането на проекта "Южен поток". Тя също намира място сред 195-те проекта от ключово значение за Евросъюза.

Предвид получаването на статут Проект от общ интерес, те ще могат да разчитат по-бързи процедури за издаване на документи и разрешителни, провеждане на екологични оценки, а също и на финансова помощ от Брюксел за реализацията им. Тя ще идва чрез Механизма за свързване на Европа, чийто бюджет до 2020 г. възлиза на 5.35 млрд. евро.

Водещи

Най-четени