Бум в нелегалния внос на отровни растителни препарати 17.02 | 15:56

Производители искат криминализиране на тази дейност

От iNews.bg

Увеличава се нелегалният внос на опасни препарати за растителна защита – канцерогенни продукти, забранени за употреба в целия Европейски съюз, алармира Българската асоциация за растителна защита. Проблемът е от 3-4 години, но той продължава да съществува, защото няма законови промени. По-голямата част от контрабандния внос - близо 90%, идва от Турция. Това съобщи по БНР председателят на Българската асоциация за растителна защита доц. Петър Николов.

"Ние внесохме проект за изменение на Закона за растителната защита и в Наказателния кодекс в Народното събрание, което сега подаде оставка. Алармирахме и всички обществени органи, алармирахме ДАНС. ДАНС откликнаха и ние давахме необходимата информация на ДАНС – телефони на такива дистрибутори, които официално си имат една мрежа в България. Повечето нелегален внос - близо 90%, идва от Турция. Минават на малки партиди с микробуси, пикапи, събират се в депа, които се намират близо до границата. Тези количества не са малко, според мен при един оборот от 160 млн. евро - 20% са 32 годишно. Във всеки областен град има местни дистрибутори, които контактуват със земеделски производители и предлагат препарата на половин цена и всеки казва "искам", обясни шефът на асоциацията.

Санкциите за незаконни доставчици започват от 500 лв. и могат да стигнат до 10 000 лв., но до този момент няма санкционирани доставчици, каза още Николов.

Той посочи мерките, които държавата трябва да предприеме, за да спре нелегалния внос на опасните препарати за растителна защита, които заплашват човешкото здраве. На първо място, тази дейност трябва да се криминализира, подчерта Николов.

"Криминализирането става само с добавянето в едни член от Наказателния кодекс "и препарати за растителна защита". При това положение вече ДАНС може да поставя за подслушване тези телефони и да улови тази мрежа. Като ги накаже, на първо време това ще бъде сигурно условно, но за втори път наказанието е от 3 до 5 години затвор", предлага шефът на асоциацията.

Водещи

Най-четени