Българинът избира кратките почивки в по-евтини хотели 13.01 | 15:25
Чужденците предпочитат лукса на 4 и 5-звездните места за настаняване

Нощувките в местата за настаняване с 1 и 2 звезди се увеличават. През ноември спрямо същия месец на 2012 г. те са се повишили с 26,3%, става ясно от данните на Националния статистически институт (НСИ).
През ноември 2013 г. в хотели с 4 и 5 звезди са реализирани 65% от общия брой нощувки на чужди граждани и 31,9% - на българи. В средствата за подслон и местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 29,8% от нощувките на български граждани и 20,2% - на чужденци.
С близо 13% за година се увеличават хората, избрали да пренощуват в български хотели и хижи. От тях 75,2% са българи, като по-голямата част от тях (65,3%) са оставали в места за настаняване с 1, 2 или 3 звезди и са реализирали средно по 2 нощувки.
68,6% от чужденците са нощували в хотели с 4 и 5 звезди и са реализирали средно по 2,2 нощувки.
От данните на НСИ става ясно, че през ноември миналата година легловата база е била заета на малко над 20%, като тя е най-висока в хотелите с 4 и 5 звезди – 27,5%, следвана от тези с 3 звезди – 19,2%, и с 1 и 2 звезди – 16,1%.
Приходите от нощувки в хотели у нас през ноември 2013 г. достигат 27,8 млн. лева, което е с 14,2% повече в сравнение с ноември 2012 г. Регистрирано е увеличение както в приходите от български граждани - с 16,7%, така и от чужди граждани - с 10,7%.
През единадесетия месец на годината в страната са функционирали 1 795 средства за подслон и места за настаняване с над 10 легла - хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване.
Водещи
-
Киселова: Искането на оставката ми е тема, по която опозицията може да намери общ език
Парламентът е доказал, че може да работи въпреки неговата фрагментация
02.08 | 18:00
-
Стана известен последният есемес на Тодор Славков до Крушарски
Съобщението до бизнесмена Малък Тошко е изпратил десет дни по-рано - на 11 юли
02.08 | 17:40
-
Мира Радева в шок: Мъжът ми чака близнаци, изневерявал ми е с години!
Социоложката се развежда
02.08 | 17:00
Най-четени
-
Хиляди с глоби по 350 евро в Гърция
Камионите и автобусите нямат право да се движат в лявата лента, дори при изпреварване
02.08 | 15:00
-
Зафиров: Илияна Йотова е една от възможните за номинация на БСП-ОЛ за президент
Левицата ще участва на тези избори с амбицията да ги спечели, каза той
02.08 | 13:00
-
Протест затваря пътя към ГКПП "Маказа"
Призовават се гражданите, планиращи пътуване към Гърция в този ден и часови диапазон, да...
02.08 | 09:45