България да иска по-ниска вноска по "Евро плюс", призова икономист 04.04 | 09:42
Страната вероятно ще трябва да плати 6 млрд. евро за пакта, защото много страни се клатят, смята икономистът Георги Ангелов
Пактът "Евро плюс" трябва да осигури стабилност на еврозоната и той върви заедно със спасителния механизъм, който ще набере фонд от 700 милиарда евро. Целта е, когато фалира някоя страна от валутния съюз - да бъде спасена.
Това обясни в студиото на Нова ТВ икономистът Георги Ангелов. Той припомни, че вноската на България в пакта е 6 млрд. евро,а днешният ни брутен вътрешен продукт е 12 млрд. лева. "Ако се наложи да платим тази сума, ние едва ли ще успеем".
Сумата от 6 млрд. евро България вероятно ще трябва да я внесе, а не просто да я гарантира, тъй като много страни от еврозоната се клатят, смята икономистът.
Проблемът всъщност е, че малките държави от ЕС ще платят по-голям дял като процент от БВП отколкото "големите" в общността.
"Ние не сме виновни за проблемите в еврозоната, ние дори не сме в еврозоната. Правителството трябва да тропне по масата да каже няма да ратифицираме, ако не ни решите този проблем, ако не ни намалите вноската", допълни още Ангелов.
Размерът на вноската на България е одобрен от министрите на финансите в ЕС, както и от лидерите на общността. В момента остава само ратификацията на документа от българските власти, обясни още икономистът.
Водещи
-
Столична община: Не очакваме проблеми със снегопочистването в София
Относно голямата обществена поръчка за отпадъците в София, Надежда Бобчева каза, че днес вече...
21.11 | 18:00
-
Служител на НОИ: Няма да има пенсии, ако спрем да работим
Те искат 20% увеличение на фонда за възнаграждения вместо предвидените 5%
21.11 | 17:20
-
Защо конфликтът може да бъде най-здравословното нещо за вашата връзка
Те вече не се опитвали да се „поправят“ един друг, нито да се обвиняват или патологизират....
21.11 | 16:45
-
Служители на НОИ излизат на протест
Малко по-късно протести ще има и в други градове на страната.
21.11 | 16:30
Най-четени
-
Добра новина за собственици на апартаменти в Елените
Премахват се покрития върху реката, не жилищни сгради
21.11 | 10:44
-
Поверия и обичаи за Деня на християнското семейство
Препоръчва се вярващите да се изповядат предния ден
21.11 | 11:45
-
Адвокат: Задължително обжалвайте, ако получите фиш за превишена скорост
Новата система за контрол на средната скорост обещава повече безопасност по пътищата, но...
21.11 | 15:30
-
Загубите на вода в Плевен са над 85 процента
На финалната права сме и очакваме да започне строителството по така необходимия ни водопровод...
21.11 | 14:45