България е на 40-о място по икономическа свобода 07.10 | 14:38
Показателите ни не се подобряват реално, ами другите изостават

България се нарежда на 40-о място от 152 страни по икономическа свобода. Това показва годишният анализ изготвен от канадския институт "Фрейзър”, представен от Института за пазарна икономика. Докладът представя картината през 2012 г. – последната година, за която има налични официални данни за всички страни.
България е наредена на 40-о място в доклада като страната ни има 7,29 точки от максималните 10. Това е леко повишение в сравнение с миналата година, когато страната имаше 7,28 точки и беше класирана на 49-то място. Напредването в класацията се дължи на изоставането на други страни, а не на символичното подобряване на резултата на България. В Европейския съюз резултатът на страните варира от 7,84 т. за Финландия (10-то място в класацията) до 6,57 т. за Словения (105-то място в класацията). България е на 21-во място сред страните в ЕС, като този път се нарежда заедно с Испания, която има същия резултат.
Няколко са основните икономически фактори, които влияят на свободата у нас. Едната е размер на правителството (6,99 точки) – тук България получава максималните точки за плоския данък, но общият резултат отново е намален заради големия размер на държавните трансфери и субсидии. Резултатът допълнително се влошава от увеличения обем на държавните инвестиции, който през 2011 г. е под 15% от общите инвестиции, но през 2012 г. вече се движи между 15 и 20% от общите инвестиции.
В сферата законодателна структура и неприкосновеност на частната собственост страната ни получава 4,98 точки и тук получаваме най-ниска оценка. Основните причини за това са слабите оценки за независимостта и безпристрастността на съда, както и тези за доверието в полицията. Резултатът на България дори намалява през 2012 г. спрямо предходната точно в тези най-проблемни области.
По параграфа "Достъп до сигурни и стабилни пари" страната ни от години получава най-високата оценка. Тази година сме получи 9,47 точки от изследването. Валутният борд продължава да гарантира стабилни пари, а инфлацията през 2012 г. остава сравнително ниска.
В свобода на международната търговия страната ни получава 7,58 точки. Тук резултатът отразява ниските мита в международната търговия, но и отрицателното влияние на регулаторните пречки.
По отношение на регулиране на кредита, труда и бизнеса сме получили 7,92 точки. Това е в следствие на относително слабото регулиране на кредитните пазари и същевременно - от тежките регулации за труда и бизнеса. През 2012 г. показателите, които засягат пречките пред бизнеса, получават малко по-добри оценки в сравнение с предходните няколко години. Въпреки това оценките отразяват все още изключително тежките административни изисквания към бизнеса, множеството трудности при наемането и освобождаването на работници и високото ниво на корупция сред администрацията, става ясно от анализа.
Кой е първи по икономическа свобода?
Хонконг отново е начело на класацията, като след него са Сингапур, Нова Зеландия и Швейцария. "Данните за 2012 г. поставят Хонконг за първо място. Продължаващите протести в момента показват колко много може да загуби страната, ако върховенството на закона и справедливото третиране на всички лица бъдат подкопани. Заплахата от континенталното китайско влияние върху правната система в Хонконг и опитите за налагане на държавен контрол върху съдиите и техните решения могат да превърнат върховенството на закона в политически инструмент. Това е атака срещу бъдещия просперитет и международния авторитет на Хонконг”, смятат авторите на анализа.
За поредна година Венецуела е страната с най-ниска икономическа свобода. Средната оценка за икономическата свобода по света намалява леко до 6,84 точки от максималните 10 в сравнение с 6,87 през миналата година.
САЩ, които дълги години се считаха за бастион на икономическата свобода, сега се класират на 12-то място в света. В резултат от отслабеното върховенство на закона, увеличеното регулиране от страна на правителството и ефектите от войните срещу тероризма и наркотиците, САЩ главоломно падат надолу в класацията в сравнение с 2000 г., когато страната беше на второ място в света.
Изследването показва, че гражданите на държавите с висока степен на икономическа свобода се радват на по-високо благосъстояние, повече политически и граждански свободи и по-дълга продължителност на живота. Основите на икономическата свобода са личният избор, свободната размяна, конкурентната среда и сигурността на частната собственост, припомнят анализаторите.
Водещи
-
100 приоритета в управленската програма на правителство
Те са разпределени в 19 сектора с визия за пълен четиригодишен управленски мандат, заяви Росен...
14.05 | 16:00
-
Любомир Аламанов: България е жертва на огромна комуникационна война
По думите му е важно в училищата да има гражданско образование и да се развива критично мислене
14.05 | 15:50
-
Евростат: Работната седмица на българите е втората най-дълга в ЕС
Първа е Гърция с 39,8 часа, след нея се нарежда България с 39 часа
14.05 | 15:40
-
Депутати от ДСБ обявиха инициатива за граждански парламентарен контрол чрез платформа
Тя се нарича "Питай БГ"
14.05 | 15:30
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Радостин Василев: Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента
" Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента", каза Василев.
14.05 | 11:45
-
Транспортът на бунт: След стачкката обявиха гражданско неподчинение!
Дали ще блокираме кръстовища, дали ще палим и ще чупим, за да бъдем чути, ще решим, подчерта...
14.05 | 14:00
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20