България емитира нов външен дълг от близо 2 млрд. евро 15.03 | 14:34
Финансовото министерство извърши две трасакции в рамките на един ден
![България емитира нов външен дълг от близо 2 млрд. евро](http://inews.bg/pictures/545039-1_1004.jpg)
Близо 2 млрд. евро е новият външен дълг, който страната ни пое от международните пазари. Той е разделен в два вида книжа, като стойността на продадените 7-годишни облигации е 1,144 млрд. евро, а емисията се допълва от транш от 12-годишни облигации на обща стойност 850 млн. евро. Това съобщиха от финансовото министерство, цитирано от econ.bg.
7-годишните облигации са на цена от 98,192 евро за 100 евро номинал, с доходност 2,156%. Траншът от 12-годишни облигации е пласиран при цена от 98,237 евро за 100 евро номинал при доходност 3,179%.
Водещи мениджъри по сделката бяха BNP Paribas, Citi, JP Morgan и UniCredit.
Основната причина за решението трансакцията да се осъществи в рамките на един ден, е възможността да се възползваме от благоприятните пазарни условия в резултат на мерките за количествени улеснения, обявени след заседанието на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) миналия четвъртък, обясниха от финансовото министерство.
От ведомството отбелязват още, че обемът и качеството на поръчките са дали възможност страната ни да постигне максималния комбиниран обем, поставен като цел преди транзакцията.
Окончателните поръчки достигнаха 2,1 млрд. евро, заявени от 195 инвеститора за 7- годишните облигации и 1,5 млрд. евро от 155 инвеститора за 12-годишните облигации. Регистрирано беше търсене от територията на цяла Европа, като най-голям интерес проявиха инвеститорите от България, следвани от тези от Обединеното кралство. И за двата транша водеща позиция имаха инвестиционни фондове и банките.
Трансакцията е най-мащабната сделка в евро за региона на Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Африка за тази година до момента и първата емисия на държавен дълг в евро от обявяването на новия пакет от стимулиращи мерки на ЕЦБ от миналата седмица.
Новият дълг ще бъде използван за рефинансиране на стари задължения, покриване на дефицита и евентуално - за ликвиден буфер след оценката на качеството на активите в банковата система. Ако не се наложи държавата да осигурява ликвидна подкрепа, част от новия дълг ще бъде използвано за плащането на голям падеж през януари догодина.
Водещи
-
Дуранкев: Комбинацията от непрекъснато растящи цени и високо ценово равнище води до недоволство
Важно е да се направи разлика между двете, подчерта той
13.02 | 16:15
-
КРИБ с остра позициа срещу забраната на електронни цигари в страната
От организацията настояват за задълбочено обсъждане на проблема с всички заинтересовани страни
13.02 | 15:45
Най-четени
-
Столична община мобилизира 75 снегопочистващи машини за справяне със зимната обстановка в столицата
Специален режим на Витоша
13.02 | 08:54
-
Журналистът коментира първия контакт между Тръмп и Путин
"След първия официален разговор на Тръмп с Путин пред Украйна се очертаха три основни...
13.02 | 10:45
-
Борисов: Ние сме за пазарна икономика, пазарът определя цените, всеки има да прави бойкоти, каквито иска
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира пред медиите бойкота на хранителните вериги днес.
13.02 | 10:30
-
Мъж беше нападнат до НДК, задържаните са криминално проявени (ОБНОВЕНА)
Все още се изяснява какъв е поводът за агресията
13.02 | 15:00