България и Босна били най-ощетени от газова криза 12.05 | 16:01
Двете страни са единствените, които нямат друга газова връзка с Европа
България и Босна са единствените страни, които не разполагат с втора газова връзка с Европа и ще останат без синьото гориво в случай на криза с доставките през Украйна. Това заяви Павел Завални, президент на Руското газово общество.
"Няма проблем да използваме възможностите на намиращите се на територията на Европейския съюз газохранилища в случай на криза с доставките през Украйна", каза Завални, цитиран от ИТАР-ТАСС и обясни кои са най-застрашени при спиране на газ.
По думите му в момента европейските газохранилища са пълни наполовина и "Газпром" ще използва това, за да достави и съхранява там синьо гориво. Според него става дума за 40-50 милиарда кубически метра газ.
Друга възможност, за да се гарантират европейските купувачи на руски газ са газопроводите "Северен поток” и "Ямал – Европа”. Само "Северен поток” има капацитет от 15 милиарда кубика, което е съпоставимо с газопроводите, преминаващи през Украйна, пише "Труд".
Над 3,5 млрд. долара дължи Киев на руския газов гигант. Липсата на плащания от страна на украинската енергийна компания "Нефтогаз" могат да доведат до спиране на доставките за потребителите в страната, а това положение заплашва и транзита на газ през Украйна.
Водещи
-
ЕС налага такса от 3 евро за малките пратки
От 1 юли 2026 година всяка пратка на стойност под 150 евро, влизаща в общността, ще се облага...
12.12 | 17:40
-
Президентът обяви кога започва консултациите с парламентарните групи
Срещите в изпълнение на основния закон ще започнат в понеделник
12.12 | 17:20
-
И Поморие вече има красива пейка за кърмене, обвита с крила на пеперуда
Място за кърмене, обвито в пеперудени крила.
12.12 | 17:00
-
Евростат: Почти двойно поскъпване на стоматологичните услуги у нас
Той припомни, че ако се сравнят цените по НЗОК, разликите са значително по-големи назад във...
12.12 | 16:45
Най-четени
-
Синдикатите отправиха въпроси към депутатите за доходите през 2026 година
КНСБ и КТ "Подкрепа" искат гаранции за заплатите на учители, лекари и служители в транспорта...
12.12 | 10:15
-
Андрей Райчев: На следващите избори ще гласуват 3.5 милиона души
По думите му рязко сме се европеизирали и вече се държим по нов начин. "Ще си оправим...
12.12 | 14:30
-
Банка за сперма е разпространявала генетично рисков донор, близо 200 деца може да са засегнати
Според събраните данни с тази сперма са заченати най-малко 197 деца в Европа и извън нея.
12.12 | 11:30
-
Първан Симеонов: Борисов ще се опита сега да каже, че ако има някаква драма с еврото, тя е по вина на протестите
„Ако сега скочи, може да е основен бенефициент от всичко това, наред с ПП-ДБ, които ще...
12.12 | 12:30