България и Китай засилват сътрудничеството си в селското стопанство 31.07 | 12:40
Китайски компании ще инвестират в родното земеделие, ние ще им продаваме повече продукция

Представители на българското правителство и бизнеса казаха в петък, че страната им иска да се засили сътрудничеството в селското стопанство с Китай, съобщи китайската информационна агенция "Синхуа”.
Васил Грудев, заместник-министър на земеделието и храните, подчерта, че целта на неговото министерство е да се разрасне търговията и взаимния интерес между България и Китай в рамките на механизма "16 + 1". "Страната ни ще окаже логистична подкрепа за засилване на стокообмена между страните от Централна и Източна Европа /ЦИЕ/ и Китай", допълва заместник-министърът, цитиран в информация на Министерството на земеделието и храните.
Грудев направи изявлението по време на церемонията по подписването на меморандум между Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и държавите от Централна и Източна Европа /ЦНСССКЦИЕ/ и Българо-китайската асоциация за бизнес развитие /БКАБР/.
"Асоциацията и Центърът ще допринесат за развитието на повече аспекти на аграрния сектор между двете страни, като например позиционирането на България като дестинация за бизнес и инвестиции, както и популяризирането на български земеделски и хранителни продукти", заяви Ангел Христозов, председател на БКАБР. "Ние се надяваме, че заедно ще направим широко известен фактът, че страната ни има плодородна и чиста земя и тук се раждат плодове и зеленчуци с най-истинския вкус", каза още Христозов.
"Официализирането на сътрудничеството на Центъра с Българо-китайската асоциация за бизнес развитие ще спомогне за допълнителното насърчаване на двустранна и многостранна основа на бизнес-контактите и бизнес-взаимодействието между фирми, организации и асоциации от Китай и страните от ЦИЕ", заяви по време на срещата Васил Гелев, изпълнителен директор на ЦНСССКЦИЕ. Той е убеден, че синергията между бизнеса и институциите ще осигури по-големи успехи.
Страните обсъдиха и партньорството си в краткосрочен и дългосрочен план, съобщават от ЦНСССКЦИЕ. До края на годината съвместните им инициативи ще се изразяват в организирането и провеждането на форуми в китайския гр. Шенджен и гр. Пловдив, съответно през месец септември и месец октомври. Наред с провеждането на форуми, страните ще обединят и усилията си за популяризиране на един от най-мащабните проекти на България – Тракия икономическа зона и връзката между побратимените Шенджен и Пловдив.
В срещата взеха участие Валентина Александрова – съветник на министъра на икономиката, Пламен Панчев – основател на БКАБР, Катя Стайкова – директор връзки с обществеността на БКАБР и Вяра Панчева – координатор на асоциацията.
Водещи
-
Ръст на германските туристи по българското Черноморие
На какво се дължи засиленият интерес към страната ни?
06.04 | 11:20
-
Близо 3500 станаха жертвите на земетресението в Мианмар
06.04 | 11:00
-
От началото на войната: Над 1200 украинци живеят в Добрич
Днес повечето бежанци са се адаптирали към живота у нас
06.04 | 10:20
Най-четени
-
Стартира подписка за оставката на директора на АПИ
06.04 | 10:00