България няма да загуби пари по ОП "Транспорт" 19.08 | 11:10
Държавна фирма ще интегрира мрежите на различните ведомства

България няма да загуби пари по ОП "Транспорт" дори и на страната ни да бъдат наложени финансови корекции. Ако това се случи, средствата ще бъдат пренасочени към други проекти. Това заяви министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията в служебния кабинет Николина Ангелкова. Тя обясни, че според предварителния доклад на Изпълнителната агенция за одитиране на средствата от Европейския съюз има вероятност да ни санкционират с около 24 млн. лв. по рискови проекти.
По думите й като всеки предварителен доклад той показва, че са нужни спешни мерки, за да се отговори на направените констатации, така че да бъдат минимизирани или изцяло да отпаднат.
"Вярвам, че до края на 2014 г. няма опасност да загубим пари, тъй като до този момент сме усвоили 63% от бюджета и до края на годината трябва да разплатим само още 82 млн. лв., което е постижимо", каза Ангелкова.
Според нея голямото предизвикателство ще е до края на 2015 г. да бъдат разплатени 1,5 млрд. лв.
Ангелкова посочи, че започва детайлна инспекция на всеки от рисковите жп проекти, а пътните ще бъдат проверени съвместно с регионалното министерство. Като рискови проекти тя посочи автомагистрала "Марица" - лот 1, "Струма" - лот 4, жп линията Първомай - Свиленград и жп линията Септември-Пловдив. Предстои да се изготви стриктен план за максимално активизиране на строители и бенефициенти, за да се засили ежедневния контрол по изпълнението. Според нея следващите 2 месеца ще са решителни за цялостното изпълнение на програмата до 2015 г.
Относно БДЖ служебният министър заяви, че в момента се прави анализ на състоянието на дружеството и през следващите 2-3 месеца ще се предприемат мерки, с които да се подобри финансовото и техническото състояние на компанията. На първо място ще продължим активния диалог с кредиторите.
Тя посочи, че могат да се наложат промени в ръководните екипи на дружествата на министерството, но всички смени щели да бъдат обосновани.
Министърът заяви още, че предстоят промени в Закона за електронното управление за създаването на държавен системен интегратор, който ще поддържа вече разработените системи за електронно управление. Идеята е държавната фирма да осигурява връзката между отделните информационни системи в администрацията. Тя обясни, че подобни структури съществуват и сега, но целта е да се създаде нова организация на тяхната дейност, така че да работят по-ефективно, информира в. "24 часа". Очакванията са повечето документи за законодателна инициатива да бъдат подготвени до края на мандата. Целта е измененията в закона да въведат този единен системен интегратор, който да бъде държавно предприятие. То ще управлява и поддържа разработения от бизнеса софтуер.
Водещи
-
Георги Георгиев: Дебора ми пишеше, че ще ме убие
Насилникът на Дебора сега я обвинява в заплахи за убийство
16.04 | 09:41
-
ИТН заплашва с напускане на властта при намеса на "Ново начало"
Категоричен отказ за преговори с "Ново начало"
16.04 | 09:36
-
Днес се навършват точно 100 години от най-кървавия терористичен акт в историята на България
Въпроси без ясни отговори и днес
16.04 | 09:15
Най-четени
-
Някои бои могат да превърнат празничната трапеза в здравословен капан
Какво да изберем за безопасно боядисване?
16.04 | 08:59
-
Днес християнският свят отбелязва Велика сряда
Велика сряда е третият ден от Страстната седмица, водеща към най-големия християнски празник –...
16.04 | 08:44
-
Днес се навършват точно 100 години от най-кървавия терористичен акт в историята на България
Въпроси без ясни отговори и днес
16.04 | 09:15