България нямало да допусне „Южен поток“ да бъде построен без съгласието на ЕС 04.10 | 16:56

Ние искаме газопровода, но по европейски правила, заяви президентът

От iNews.bg

Ние искаме Южен поток, но като член на ЕС България няма да допусне газопроводът да бъде построен противно на европейското право. Това заяви президентът Росен Плевнелиев в интервю за германския вестник "Франкфуртер алгемайне цайтунг".

"Русия постоянно се опитва да сключва директни междудържавни споразумения с участващите в Южен поток страни. Всяка държава има право да сключва двустранни споразумения, но голяма грешка на Русия винаги е била да подценява европейските правила. Сега Русия трябва да научи, че в Европа има силни институции и желание за спазване на  процедурите на правовата държава”, заяви държавният глава.

Според него накрая "Южен поток" ще бъде изграден, но това може да се случи само при спазване на европейските правила.

По отношение на готовността ни при спиране на доставките на газ, президентът посочи, че хранилището в Чирен е пълно на 80% и може да покрие нуждите за 40 дни.

"Но това не променя факта, че ние получаваме 87 до 90 процента от нашия газ от Русия”, каза Плевнелиев. Малките отклонения се получават от нашите собствени добиви в Черно море, които са непостоянни, но при всички случаи ще бъдат изчерпани след години, поясни той.

По думите му, за да се осъществи газопровода "Южен поток" първо трябва да има едно цялостно решение на Европейската комисия и на всички участващи в проекта държави. След това Русия и България трябва да договорят и подпишат споразумение за пренос на газ. "Става въпрос за това, какво получава България за преноса на газ и как това да бъде юридически гарантирано”, каза той.

Относно идеята за втора атомна централа президентът отвърна, че изграждането на такава би било неизгодно за страната.

"Една втора атомна електроцентрала би произвеждала 2000 мегавата ток и ще ни струва 10 милиарда евро. Само за 1,5 милиарда евро ние можем да разработим програма за енергийна ефективност и саниране на сгради, с която страната ще спести същите 2000 мегавата ток.", обясни той.

В интервюто си Плевнелиев остро критикува Русия, наричайки я "националистическа, агресивна държава при един президент, който разглежда Европа не като партньор, а като противник".

"В света на президента Путин, става въпрос все още за 19 век, когато са съществували великите сили и една периферия, която е трябвало да им се подчинява", коментира президентът.

Фактите от Европейската сметна палата показват, че нередностите при използването на средствата от европейските структурни фондове в България са сравнително малко. В Испания, Чехия или Италия например, те са значително повече. Така Плевнелиев отговори на въпрос дали структурните помощи на ЕС вредят на България повече, отколкото помагат.

"Големият брой от съфинансирани от ЕС проекти в България са ефективни и разумни", категоричен е президентът.

Водещи

Най-четени