България ще инвестира в гръцкия терминал за втечнен газ 11.04 | 16:18
След седмица у нас пристига оборудването за проучване на блок „Хан Аспарух”
България има голям интерес от това да се включи в изграждането на терминала за втечнен газ на гръцкото пристанище в Александруполис. Затова в момента правителството обсъжда сериозно възможността страната ни да се включи в проектната компания, която ще се занимава със строителството и експлоатацията му. Това ще даде на страната ни още една възможност за диверсификация на доставките на синьо гориво. Това обяви днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова по време на откриването на модернизираната компресорна станция "Странджа”, предаде "Фокус”.
Тя допълни, че България разполага със сериозен източник на газ в лицето на Русия, но продължава да търси и други. Такава възможност дава интерконекторът с Гърция, по който страната ни ще може да си доставя синьо гориво от Каспийския регион. Чрез него ще имаме достъп и до втечнения газ от терминала в Александруполис, стана ясно от думите на Петкова.
Съвсем скоро в България ще започне най-голямото проучване за наличие на природен газ в нашата акватория на Черно море. На 19 април в Бургас ще пристигне оборудването, което ще бъде сглобено и ще започне търсенето на залежи в блок "Хан Аспарух”, съобщи премиерът Бойко Борисов. Според думите му, ако там, както и в останалите два блока, на които залагаме големи надежди – "Силистар” и "Терес”, бъдат доказани очакваните количества, след около 25 години България не само ще задоволява 100% от нуждите си от синьо гориво, но и ще изнася.
Водещи
-
Мирчев: Моделът "Борисов-Пеевски" се опитва да се прегрупира и да запази властта си
В момента се нарушава закона – има главен прокурор, кото е узурпирал поста в нарушение на...
08.01 | 21:00
-
Какво предсказаха „Семейство Симпсън“ за 2026 г.
Оракулът на поп културата прогнозира още по-мрачни и тревожни времена
08.01 | 20:45
-
Заради аварии: Столични квартали останаха без парно
Без толо са в столичните квартали „Люлин“ 3, 4, 5 и 6, както и в части от „Дианабад“,...
08.01 | 20:30
-
СЕМ ще разгледа отстраняването на Мария Цънцарова от ефира на bTV
Планирана е и среща с Асоциацията на българските радио и телевизионни оператори (АБРО)
08.01 | 20:15
Най-четени
-
Осъдиха Община Смолян да плати 30 000 лв. на жена, пострадала при падане на заледена улица
Решението не е окончателно и подлежи на обжалване.
08.01 | 12:00
-
На Бабинден: Какви са заплатите на акушерките и медицинските сестри? 3
При пълно работно време заплатата не може да пада под тези прагове. Въпросът е доколко те са...
08.01 | 12:45
-
"Гостите не искат да си тръгват" и "В бензина има захар": Из глупостите до 112 в Шумен
Често се получават обаждания от хора с молба на различни адреси да се пратят полицаи „ за...
08.01 | 11:45
-
Зимата се завърна с пълна сила – усложнена обстановка по пътищата в страната ОБЗОР
Какво е състоянието на пътищата в страната и има ли затруднения в движението?
08.01 | 11:15