Българо-американска кредитна банка се прицели в Грузия 01.08 | 11:22

Банката на Цветелина Бориславова с мераци към зелени проекти

От Христина Рафаилова

Зеленият сектор и възможностите за бизнес у нас се оказаха тесни за Цветелина Бориславова и нейната "Българо-американска кредитна банка".

Оказа се, че финансовата институция проучва почвата в Грузия, с намерението евентуално да инвестира там.

Според информация, публикувана в Trend делегация, начело с Бориславова се е срещнала с Грузинския фонд за партньорство.

Фондът е създаден през 2011 г. от правителството в страната. Той е 100% собственост на държавата. Според информация на сайта на фонда той разполага с активи от 4,3 билиона долара. Основната цел на структурата е да намира инвеститори за различни проекти, които са основно в сферата на зелената енергия.

В материала се споменава, че българската финансова институция е фокусирана върху зелената икономика, като тя предлага заеми и други продукти за развитие на бизнес в сфери като алтернативно селско стопанство, защита на околната среда, енергийна ефективност и устойчиво градско развитие.

От изданието подчертават, че банката, чийто основен собственик е Бориславова, е една от най-развитите банки, която работи успешно на местно и международно ниво.

По време на срещата с шефа на фонда Иракли Ковзандазе Бориславова заявила, че политиките, водени от двете структури, съвпадали.

"Това е първата ни визита в Грузия и аз се радвам да се срещна с хора, чиито основни интереси са инициирането на нови проекти между частния и публичния сектор. Аз съм убедена, че нашата организация лесно ще намери допирни точки и българо-грузинските проекти ще бъдат успешни. Стокообменът между двете държави възлиза на половин билион долара и е напълно възможно той да се увеличи чрез земеделски проекти", заявила Бориславова.

От своя страна шефът на фонда казал, че през последните месеци, оглавяваната от него структура, е приела инвеститори от Унгария, Турция и България. Ковзанадзе подчертал, че фондът работи и с Европейската банка за възстановяване и развитите. Шефът на структурата коментирал, че взаимните интереси с българската делегация са достатъчно големи – от транспортна инфраструктура през хидроенергия до земеделието.

Според Ковзанадзе интересите съвпадали с приоритетите на фонда. "Аз съм убеден, че нивото на сътрудничество между Грузия и България ще нарасне скоро и фондът ще има важен принос за това", заявил още той.

Водещи

Най-четени