Български компании бавят плащания по над 3 месеца 07.08 | 12:06
Най-сериозен е проблемът с междуфирмената задлъжнялост в строителството, машиностроенето и химическата индустрия
Средно 59 дни отнемат разплащанията между фирмите в България през 2017 година, показва проучване на световния лидер в застраховането на търговски кредити - Euler Hermes. Според данните най-много време отнема издължаването в сектора строителството – 99 дни. Сравнение с другите 35 държави в изследването показва, че у нас разплащанията се случват по-бързо от средните срокове в световен мащаб – 64 дни. Най-дълго се бавят преводите в Китай и Гърция – средно 89 и 87 дни. Най-бързо се изчистват дължимите суми в Нова Зеландия и Австрия – съответно за 42 и 44 дни.
"Проучването ни показва, че средният период за разплащания се запазва без промяна в сравнение с 2016 година. Това, както и фактът, че изчакването е под средното за глобалния пазар създава усещане за стабилност. Позитивно влияние оказва и устойчивият ръст на българската икономика, който продължава и през тази година”, коментира Камелия Попова, Управител на Euler Hermes за България.
В същото време анализаторите обръщат специално внимание на една четвърт от компаниите в световен мащаб, при които забавянето на плащането е доста по-сериозно от средно индикативното. В тази група бизнес рискът е повишен. "Традиционният ни мониторинг в 36 държави показва, че в един от всеки четири случая на обявяване на несъстоятелност, причината е проблем с разплащането по голяма сделка. Особено сериозен е рискът при по-малките бизнеси, в които един договор може да реши съдбата на компанията”, обясняват анализаторите. Това има допълнителна тежест в рискови сектори като строителството, който у нас е класиран в най-опасната "червена” зона според рейтинга на Euler Hermes.
Освен строителството други рискови сектори у нас са производството и търговията с метали, транспортът и електрониката и телекомуникации. Всички те попадат в предупредителната "оранжева зона” на повишен риск. "Все повече компании в България обаче вече имат култура и разбиране за съществуващите рискове и търсят възможности да ги минимализират. Доказателство за това е, че през първата половина на 2017 година отчитаме тройно по-висок интерес към застраховките на кредитния риск от страна на фирмите тук”, обяснява Камелия Попова. И допълва, че най-осезаема е тенденцията при малките и средните бизнеси, които имат контрагенти извън страната.
Според анализаторите на Euler Hermes положителните трендове в икономиката от една страна дават възможности за развитие на бизнеса, но от друга страна могат също да повишат риска. Добър пример е ръстът на износа през първата половина на 2017 година. Според данните на Euler Hermes през първото тримесечие реалният експорт се е увеличил с +5,8% в сравнение със същия период на 2016 г. В същото време обаче вносът расте със 7,1% като ключов фактор е повишението на цените на горивата и енергията. С увеличаването на обема на сделките и търговията в условия на повишена динамика на международните пазари съответно расте и рискът.
В края на първото полугодие актуализираната прогноза на Euler Hermes за българската икономика остава като цяло оптимистична. Сред положителните тенденции, които отчитат експертите са здравословен и балансиран ръст на индивидуалното потребление и публичните разходи с 4,1%. Това се свързва с намаляването на безработицата от 8% в края на 2016 г. до ниво от 6,8% през юни 2017 г., както и скромния ръст в банковите кредити. В резултат на това международните анализатори актуализират предвиждането си за ръст на БВП през 2017 от 2,8% на 3%. В същото време обаче посочват и някои проблематични области.
"Въпреки динамичния ръст на БВП от 3,5% през първото тримесечие, нашето очакване е тенденцията да се забави и компенсира през остатъка на годината. Причината е, че факторите за увеличението към момента не са добре балансирани. Основният двигател за растежа през изминалите месеци беше вътрешното потребление и натрупването на запаси, което няма да продължи със същите темпове”, твърди Манфред Щамер, Главен анализатор Икономически проучвания и оценка на риска на Euler Hermes.
Анализът показва, че фиксираните инвестиции продължават да се свиват и бележат спад от 4,6% в първото тримесечие на 2017 г. в сравнение със същия период на 2016 г. Експертите припомнят, че този индикатор е бил негативен през цялата предходна година с намаление от 4% спрямо 2015 г. Към момента не се случва и очакваното "пробуждане” заради възможното реализиране на проекти с кофинансиране от ЕС по новия програмен период от 2014 до 2020 година.
През април Euler Hermes запази рейтинга на България на B2*, който индикира умерен риск. Двете основни причини за това са външният дълг и ехото от последствията от банковата криза от 2014 г. През първите четири месеца на 2017 година външният дълг на България остава сравнително стабилен, но относителният му дял от около 70% от БВП е значително по-висок от считаното за нормално за развиващи се икономики – 50%. Това може да създаде усложнения при необходимост от покриване или рефинансиране във времена на икономически сътресения на глобално или регионално ниво.
*По скалата на Euler Hermes за средносрочен риск от AA (най-нисък),A,BB,B,C,D (най-висок) и краткосрочния риск по скала 1 (най-нисък) до 4 (най-висок).
Водещи
-
МС разпредели десетки милиони за министерства и болница
Програмата за украинските бежанци се удължава до март догодина
23.12 | 17:00
-
Служебната власт дава още 38 млн. лв. за изтребителите F-16
От МС уверяват, че така ще се повишат необходимите отбранителни способности на армията ни
23.12 | 16:40
-
Желязков ще води заседанието на правната комисия в НС, Асен Василев – на бюджетната
Те са назначени от председателя на НС Наталия Киселова
23.12 | 16:20
-
"Маркет Линкс": Доц. Киселова - по-харесвана от Бойко Борисов
При предсрочни избори сега, ГЕРБ - СДС отново ще са пъри с 23,1%
23.12 | 16:00
Най-четени
-
Как мъж се сдоби с глоба за нарушение в София, без колата му да е мърдала от Пловдив
Какво е обяснението на Центъра за градска мобилност?
23.12 | 12:00
-
Откриха живо кучето на изчезналия 13-годишен Ники от Конаре
Седми ден момчето със синдром на Даун е в неизвестност
23.12 | 09:30