Българско вето върху „Турски поток”, ако газов хъб „Балкан” остане без руско синьо гориво 05.09 | 12:44

Страната ни не може да бъде заобикаляна като доставчик и транзотьор, категоричен е Бойко Борисов

От iNews.bg

България може даложи вето върху доставките на руски газ за Европа по "Турски поток”, ако такъв няма да има за нашия проект за хъб "Балкан”. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов по време на конференция, посветена на изграждането на въпросния хъб. "Няма да позволим България да бъде заобикаляна. Правото ни на вето ще бъде използвано”, заяви Борисов, цитиран от БГНЕС.

Думите на премиера идват няколко часа след изгазване на шефа на "Газпром” Алексей Милер, от което стана ясно, че за изграждането на "Южен поток” и транспортиране на руски газ за Европа през България не може да става и дума. Вместо това ще се строи "Турски поток” и Старият континент ще бъде захранван със синьо гориво от Русия през Турция, а след това и през Гърция. От думите на Милер стана ясно и че не може да има тръба по дъното на Черно море до България, докато нашата страна разчита именно на такава, за да получи газовият хъб "Балкан” доставки и от Русия.

Вероятно в тази връзка Бойко Борисов предложи провеждането на тристранна среща между Русия, Европейски съюз и България във връзка с бъдещите доставки на руски природен газ за страната ни и по-конкретно в предлагания хъб. "Сега трябва да седнем за тристранна среща. Тристранни срещи с всеки един, който иска - с Азербайджан, с Туркмения, с Русия, ако искат”, каза той.  

Премиерът подчерта, че за каквито и газови доставки за България или през България да става дума, задължително трябва да има и представител на ЕС. За да не ни дойде след време писмо от Брюксел, в което да не се разрешава даден проект”, заяви Борисов. Той подчерта, че България гарантира дългосрочност на всеки един проект. Премиерът бе категоричен и че газов хъб "Балкан” трябва да има и че той лично се е договори за това с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер.

По-рано на същата конференция вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев Европейският също се изказа в подкрепа на газоразпределителния център на наша територия и че в него трябва да участват всички възможни доставчици. "Газов хъб "Балкан” е планиран като обединителен център на всички наши партньори. Не изключваме нито един от съществуващите проекти. Винаги сме допускали, че те трябва да са потенциално допълващи се”, заяви Дончев при откриването на инвеститорската кръглата маса. 

От думите му стана ясно и че правителството вижда добра възможност и за сътрудничество и доставки на газ не само от Русия и от местен добив, но и от юг и югоизток, включително Турция и Гърция и проектите, които ще се изграждат в тези страни. "Виждаме сериозен потенциал за сътрудничество с газопроводите TAP и TANAP, чрез интерконекторите с Гърция и Турция”, каза той, цитиран от 3e-news. Вицепремиерът обърна внимание на факта, че осъществяването на идеята за газов хъб "Балкан” ще доведе и до развитие на индустията и намалаване на вредните емисии предвид ангажиментите по Парижкото споразумение за климата.

"Тук става въпрос и за сигурността на доставките, особено за индустрията. В този смисъл зная, че сме заявили средно голямо предизвикателство, каза още вицепремиерът. Той припомни, че газовият хъб ще даде възможност и за конкурентен сблъсък на истински доставчици, което означава и добра цена. "Ако разширим кръгозора си става въпрос за 126 млн. души население, 22 млн. км газова мрежа, финансови средства от порядъка на 1.2 трлин. евро. Това не е ли топ 10 на икономиките в света? Говоря само за България и нейните съседи, каза още Томислав Дончев.

Водещи