Взимаме газ от Гърция след 2 години 20.01 | 11:28

След пълната либерализация на пазара всеки ще плаща реалната цена на тока, обеща Теменужка Петкова

От iNews.bg

България ще започне да получава газ през Гърция след малко повече от 2 години. Това стана ясно от думите на енергийния ни министър Теменужка Петкова. Тогава ще започне експлоатацията на междусистемната ни връзка с южните съседи. Нейното строителство ще започне през октомври т.г. и до втората половина на 2018 г. ще бъде приключена цялата работа, включително тестовете на новата тръба. Тогава по интерконекторът вече ще може да потече синьо гориво към България, обясни Петкова пред "Фокус".

Министърът на енергетиката обясни още, че с влизането в експлоатация на интерконектора България-Гърция страната ни реално ще получи диверсификация както на източниците, така и на маршрутите за доставка на газ. Което пък е сред основните приоритети в работата на правителството. Така България ще получи не само по-голяма сигурност по отношение на снабдяването със синьо гориво, но и по-конкурентна цена.

Същото се получава и с цената на тока при либерализацията, която става все по-реална. Според Петкова освобождаването на пазара на ел.енергия води до по-голяма конкуренция и до заплащането на реалната цена на тока от страна на потребителите. Тя отбеляза, че практиката по света показва, че при либерализацията на пазара първоначално цените леко тръгват нагоре. След това обаче под въздействието на свободния пазар и конкуренцията тарифите падат до реалните си пазарни стойности.

Енергийният министър обеща държавата редовно да прави анализи на това, което се случва на пазара на ток след освобождаването му и да предприема необходимите действия, ако е необходимо, за да бъдат минимализирани рисковете за потребителите. Ако се наложи, ще бъдат правени и законодателни промени. Петкова допълни още, че след пълната либерализация, цената на тока ще се определя единствено на база пазар и конкуренция, а Комисията за енергийно и водно регулиране ще определя единствено таксите за достъп, пренос и "задължения към обществото".

Паралелно с освобождаването на пазара на всички нива, държавата ще изработи и критерии за определяне на уязвимите и енергийно бедните битови потребитвели. За тях ще бъдат създадени и механизми, които да защитават правата им.

Водещи

Най-четени