Вл. Горанов: При по-малък дефицит вземаме 6, а не 8 млрд. евро заем 18.02 | 17:55

Народното събрание ще гласува поемането на нов дълг в четвъртък

От iNews.bg

България може да изтегли 6, а не 8 млрд. евро дълг, ако дефицитът бъде намален повече от очакваното. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов на пресконференция. "Намаляването на дефицита обаче може да дойде единствено чрез по-добро събиране на приходите, защото разходите са фиксирани", коментира той.

По отношение на законопроекта за ратифициране на договор за финансиране от чуждестранните банки Citigroup, HSBC, Societe Generale и UniCredit в размер на 8 млрд. евро чрез емитиране на държавни облигации, министърът посочва, че страната може да не тегли заем, ако намери друг източник на средства, пише Econ.bg.

Този законопроект трябваше да бъде гласуван днес (18 февруари) от Народното събрание, но беше отменен за утрешното заседание. "Няма как да се правят бюджети на дефицит и да не се поема дълг”, обяснява Горанов.

Той допълва, че алтернативен вариант е приватизацията, но към момента държавата не разполага с подобна възможност. "Затова вариантите са или да харчим по-малко и да вървим към балансирани бюджети още от 2015 г. или да увеличим данъчната тежест, с което аз като финансов министър не съм съгласен”, посочва финансовият министър.

По отношение на заложения лихвен процент от 10 на сто и матуритет до 30 години на дълга, Владислав Горанов казва: "Поемане на дълг с матуритет до 30 е по-изгоден, за да не се получи струпване на емисии в кратък период.”.

Според финансовия министър пред изпълнението на бюджета за настоящата година не стоят рискове. "Твърде рано е, но всички данни показват, че резервите в сивата икономика и усилията за намаляване на кражбите от приходната част дават резултат”, посочва той, цитиран от БТА.

От своя страна председателят на парламентарната група на Реформаторския блок защити финансист номер 1 и заяви, че той предлагал много добър финансов инструмент, който ще позволи на страната ни да управлява по – добре дълговите нива. 

Лидерът на ДСБ обясни, че така България ще успее да намалява лихвите, ще внушава стабилност на финансовите пазари и на собственото си население. 

" Кънев заяви, че не се гласува нов дълг и това е лъжа. "Нов дълг може да обсъждаме, когато се водят разговори за бюджета. Атаката беше очевидна, тя е силна - всяка опозиция би атакувала", каза тъмносиният лидер. 

 Той отбеляза, че пред РБ седи очевиден политически избор - дали да пожънат огромен политически дивидент, ако в тази ситуация се противопоставят и започнат да наричат емисионната програма нов дълг, или да поемат задължението да нарекат нещата с истинските им имена, дори когато това не е популярно. 

" Въпросът за бюджета и за дълга да бъде обявяван за пазарлък и за нещо срамно е обида към парламентаризма", каза той.

Водещи

Най-четени