Владимир Малинов се връща като шеф на "Булгартрансгаз" 25.01 | 10:20

Предишният енергиен министър

От iNews

Доскорошният служебен енергиен министър Владимир Малинов се връща начело на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" след десет месеца в правителството на Димитър Главчев. Това са решили първо надзорният съвет на дружеството, после управителният и става с благословията на Комисията за енергийно и водно регулиране. Заявлението за вписването на Малинов отново като изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" е подадено в Търговския регистър на 23 януари, съобщиха от Антикорупционния фонд.

Малинов заменя Кирил Равначки, който дойде на поста, след като през април 2024 г. в длъжност встъпи служебното правителство, в което влезе тогавашният шеф на газовия оператор. На 17 януари Надзорният съвет на дружеството е решил единодушно Малинов да стане отново член на управителния съвет, а на 23 януари на заседание на борда на "Булгартрансгаз" (БТГ) е взето решено той отново да ръководи дружеството до провеждането на конкурс, който най-вероятно той ще спечели, както стана и предишния път.

През 2021 г. след обявен набързо и без излишен шум и проведен за десет дни конкурс, какъвто се изисква по закон, Малинов бе утвърден на поста. Напълно очаквано е сега да се случи същото и доскорошният енергиен министър да бъде бетониран на поста, напомня Медиапул.

По казуса с връщането му се е произнесла на 23 януари и Комисията за енергийно и водно регулиране, която като надзорен орган има думата при назначенията на лицензираните от нея дружества, каквото е БТГ. На закрито заседание КЕВР е разгледала и е гласувала, че няма причини да се смята, че Малинов е в конфликт на интереси заради това, че е бил министър на енергетиката и принципал на "Българския енергиен холдинг", който пък е собственик на БТГ.

Според АКФ връщането на Малинов в газовото дружество противоречи на чл. 86 от Закона за противодействие на корупцията, сопред който "лице, което е заемало публична длъжност, няма право в продължение на една година от освобождаването му от длъжност да сключва трудови договори, договори за консултантски услуги или други договори за изпълнение на ръководни или контролни функции с търговските дружества, едноличните търговци, кооперациите или юридическите лица с нестопанска цел, по отношение на които в последната една година от изпълнението на правомощията или задълженията си по служба е осъществявало действия по разпореждане, регулиране или контрол или е сключвало договори с тях, както и да е съдружник, да притежава дялове или акции, да е управител или член на орган на управление или контрол на такива търговски дружества, кооперации или юридически лица с нестопанска цел".

Енергийният регулатор обаче смята, че това засяга случаи, в които до шест месеца преди назначаването си като директор лицето е изпълнявало управленска функция във вертикално интегрирано предприятие. Това, според комисията, не се отнася за министри, тъй като те нямат правомощия да се намесват в управлението или в оперативната дейност на дружества от системите им.

С решение на "Булгартрансгаз", взето също на 23 януари, Малинов влиза и в борда на дъщерното дружество "Газов хъб Балкан". Той ще заеме мястото на подалата оставка Дарина Колева.

Засега не е ясно дали нов пост в държавната енергетика ще получи Кирил Равначки, който беше изпълнителен директор на "Газов хъб Балкан" от създаването на дружеството през 2019 г. до февруари 2023 г., когато е замене от сегашния шеф на хъба Петя Иванова.

Случайно или не, денят, в който става ясно връщането на Малинов начело на БТГ, съвпада с обявената от дружеството повторна обществена поръчка за нови сондажи в газохранилището в Чирен. Това става след прекратяването на договора за общо 13 такива сондажа с "Главболгарстрой" – месеци след като Европейската прокуратура започна проверка в БТГ за злоупотреба с европейски средства. Тогава хората на Кьовеши иззеха документация за поръчката и договора с ГБС по сигнал, че променена в движение технология за прокарване на сондажите ще спести на изпълнителя 80-90 млн. лв.

В петък от газовия оператор обявиха новата поръчка с уточнението, че са получили отсрочка от европейската агенция по климата CINEA за удължаване до 2027 г. на предоставеното от нея на БТГ финансиране за близо 78 млн. евро.

 

Водещи

Най-четени