Внимавайте с харчовете, през октомври иде нова цена на тока 11.08 | 16:45
Няма да има режим на електроенергията, заяви още председателят на ДКЕВР Боян Боев
Председателят на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Боян Боев заяви, че от октомври ще има нова цена на тока. Той каза също, че няма вариант да се наложи режим на тока у нас, съобщи 3e-news.
Боев обясни, че обсъждането за това ще започне в началото на септември. Председателят допълни, че тя зависи от отговора на Европейската комисия по жалбите на регулатора относно дългосрочните договори с двете американски централи.
Още през юни при обсъждането на новите цени на тока експерти прогнозираха, че заради неправилната политика на регулатора през годината ще трябва да има увеличение на тока още през октомври. Прогнозите варираха от 5-10 до 40 процента. Част от това увеличение в частност се дължи и заради отмяната от съда на т.нар. такса ВЕИ.
Той не уточни какво ще е увеличението, но по неофициална информация комисията ще се стреми то да не е драстично, т.е. да не надвишава 5 процента.
Припомняме, че ДКЕВР внесе две жалби до ЕК през юни. Едната е за прекомерна държавна помощ при договорите с производителите на енергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) за задължително изкупуване на енергията от тях.
Отделна жалба до Брюксел е била подадена и за неправомерна държавна помощ в договорите на НЕК за задължително изкупуване на енергията от ТЕЦ "Контур Глобул Марица изток 3" и ТЕЦ "AES Марица изток 1".
В края на юли от ДКЕВР съобщиха, че решението на Комисията по двете подадени жалби ще е решаващо, ако се наложи актуализация на цените на тока след 1 октомври.
Водещи
-
Председател на наше НПО и още трима са задържани за престъпление
Заедно с актьор, гръцки модел и бивш военнослужещ от Френския легион, са вързали и държали...
23.10 | 21:00
-
Решено: Такситата в София с 18,6% по-високи цени от 1 януари
Столичният общински съвет одобри поскъпването
23.10 | 20:45
-
Бюджет'26: Ковид добавката отпада, вдигат вдовишките пенсии от 30% на 35%?
С първия бюджет в евро вероятно ще направят промени в пенсиите и осигурителните прагове
23.10 | 20:30
-
Военен пострада тежко при планирани парашутни скокове
Младши сержантът незабавно е транспортиран с военен хеликоптер в болница
23.10 | 20:15
Най-четени
-
Край на дългогодишната привилегия на Румен Радев да размахва укази над службите за сигурност
Ветото, което не уплаши никого
23.10 | 12:45
-
Спаси София: Ако картелът с боклука е проблем, защо таксиметровият картел не е?
„Ако ни е проблем картелът за боклука, защо не ни е проблем картелът при такситата?“, попита...
23.10 | 11:15
-
Проф. Кантарджиев подчерта, че е важно хората да се подготвят за сезона с няколко прости стъпки; грипът е близо
„До момента бяхме по-надолу в сравнение с миналата година, но сега случаите се увеличават“,...
23.10 | 10:45