Все още сме на дъното на Европа 29.11 | 14:07

Корупцията се е върнала на нивата от 1999 г., изтъкнаха от ИПИ

От Ралица Стоянова

Все още сме на дъното на Европа според основните икономически класации. Това съобщиха от Института за пазарна икономика (ИПИ) по време на пресконференция, на която представиха изследването си "Икономика на здравия разум".

Страната ни бележи влошаване на позицията си във всички класации. Докато миналата година България беше близо до средните нива в ЕС по отношение на икономическата свобода и условията за правене на бизнес, то през тази година вече сме в долната една трета на класацията, съобщи икономистът от института Калоян Стайков.

Що се отнася до корупцията, пак сме слабият ученик, заемайки последното място в съюза. През 2011 г. индексът за корупцията се е върнал на нивата си до 1999 г., обясниха от института.

При индекса за правене на бизнес сме загубили 15 места за 4 години. Страни като Гърция и Португалия, които имат сериозни финансови проблеми, са преди нас по този показател.

Ако се подобри защитата на частната собственост, това ще доведе до по-високи доходи за населението, заяви директорът на института Светла Костадинова. При увеличение с 1 точка на оценката ни по този показател, БВП на човек от населението ще се покачи с 8,8 хил. лева, изтъкна тя.

Ако съдът започне да си върши по-добре работата, това ще доведе до по-високи доходи в рамките на една година. Сигурната икономическа среда ще насърчи предприемачеството и инвестициите, добави Костадинова.

Процедурата по несъстоятелност на фирмите в момента отнема много време, защото няма ясни срокове, в които да бъде извършена. Тя е тромава и завлича всички партньори по пътя си. Обикновено кредиторите успяват да си съберат едва 30% от вземанията, каза директорът на ИПИ.

От 2008 г. до 2012 г. сме загубили 400 хил. работни места, изтъкна Стайков. Мерките за насърчаване на заетостта не дават резултат, защото са същите като тези от преди кризата.

От ИПИ имат няколко предложения в тази насока. Те апелират към премахване на минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове, облекчаване на колективните трудови договори, отстраняване на монопола на съсловните организации и по-малко ограничения за извънредния и нощния труд.

Според Костадинова с увеличението на минималните заплати финансовият министър казва на работодателите, че или трябва да съкращават хора, или да затворят.

Като заключение от ИПИ заявиха, че евтиният популизъм излиза скъпо. Според тях България има нужда от смело реформаторско правителство.

От института са изготвили книжа с 84 мерки за икономически растеж, която ще изпратят до всички народни представители, министерства и други.

Водещи

Най-четени