Все повече българи си намират работа в Европа 03.08 | 12:35

Въпреки че изискванията към образованието на кандидатите се повишават

От Андриян Георгиев

Въпреки икономическата криза в Европа се увеличават българите, които са намерили работа в чужбина и по-специално в Европа, каза Елена Видинска, главен експерт в Агенцията по заетостта.

Всяка година заминават повече наши сънародници, отколкото в предходната. Например през 2011 г. за Испания са заминали 500 ягодоберачки, тази година – над 1 200.

По принцип по-младите, по-образованите и тези, които владеят чужди езици са най-мобилни и най-лесно намират работа в други страни. Тази година най-много хора са заминали за временна работа в Испания и в Германия предимно от районите на страната с по-висока безработица. 

Като цяло във всички европейски страни без изключение се търсят лекари и инженери. За да упражняват такива професии обаче, кандидатите трябва да владеят много добре чуждите езици, да минат през дългата процедура за признаване на дипломи. В редица страни като Великобритания и Франция се изискват разрешения за работа. Много често българите, които са работили и работят в други страни, не са упражнявали професиите си от години и работят на позиции, които изискват по-ниско образователно ниво, каза Елена Видинска пред агенция "Фокус". 

Профилът на хората, които заминават за работа в чужбина доста се променя, защото се повишават изискванията към кандидатите. Например дори сезонните работници, които заминават за Дания, вече трябва да владеят добре английски език на комуникативно ниво. По-рано те са заминавали за чужбина, без да говорят какъвто и да било чужд език. Освен това успяват да си намерят работа сами чрез специализирания сайт за търсене на работа в чужбина, което предполага компютърна грамотност.

По думите на Видинска доста българи заминават и остават да работят в други страни без съдействието на Агенцията по заетостта.

По данни на статистиката официално в Испания пребивават 170 000 български граждани заедно със семействата си, заминали преди десет и повече години. Само студентите в Германия миналата година са били около 11 000. 

Над 1 400 българи са започнали работа в други европейски страни тази година по линията на мрежата EURES. В EURES (European Employment Services, европейски услуги по заетостта) членуват всички обществени служби за заетост в Европейския съюз, в това число и българската Агенция по заетостта.

150 души са заминали за сезонна работа до шест месеца в ресторантите на McDonald's в Германия. За Испания са заминали за сезонна работа 1 200 ягодоберачки. След борсата за туристическия сектор във Варна тази пролет, 13 души са заминали за работа в хотели и ресторанти в Германия. Има и други единични оферти за работа, които са изпълнени – в Дания, Финландия, Германия, Швеция, други страни. 

Водещи

Най-четени