Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа 24.04 | 17:45

Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма време да търси активно нова и да се явява на интервюта.

От iNews.bg

Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма време да търси активно нова и да се явява на интервюта. Това е така заради непознаване на Кодекса на труда от голяма част от служителите.

"Фокус" ви предоставя информация, която законово ще реши проблема ви:

Съгласно чл. 157, ал. 1, т. 6 КТ работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя, когато е отправено предизвестие от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение – по 1 час дневно за дните на предизвестието. От това право не може да се ползва работник или служител, който работи 7 или по-малко часове.

Разпоредбата на чл. 157, ал. 1, т. 6 КТ регламентира субективното право на работник или служител, на когото е връчено предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение, на намаляване на работното му време с един час при нормална продължителност на работния ден от 8 часа, за да има възможност да си търси друга подходяща работа. Следователно работникът или служителят ще има право на този вид отпуск, ако отговаря на законовите изисквания, което означава, че работодателят следва да е отправил предизвестието за прекратяване на трудовото правоотношение, т.е. прекратяването да е по инициатива на работодателя. Ако самият работник или служител е пожелал да прекрати трудовия си договор, като е предизвестил работодателя за това, тогава последният не би имал право на отпуската по реда на чл. 157, ал. 1, т. 6 КТ.

Целта на този вид отпуск е предизвестеният служител да бъде свободен през част от работното време през деня, за да има възможност да се явява на интервюта и да кандидатства за нова работа. Този един час може да се ползва в началото, по средата или в края на работния ден, по избор и преценка на работника или служителя. Работникът (служителят) следва да уведоми своя работодател, че желае да се възползва от това си право.

Отпускът се заплаща от работодателя по реда на чл. 177 КТ.

Водещи

Най-четени