Всяка четвърта бутилка бира в света се произвежда в Китай 27.07 | 09:25
Китай изпревари САЩ и Европа в производството на бира

Всяка четвърта бутилка или кен с бира в света се произвежда в Китай.
Изследване на компанията Barth-Haas Group показва, че и производството, и потреблението на кехлибарената напитка в Китай расте. А европейците пият все по-малко бира, пише всекидневникът "РБК Дейли”.
Според изследването на водещия в света производител на хмел, за изминалата година производството на пиво в Китай е нараснало с 25 млн. хектолитра, до 48 млн. В резултат Поднебесното царство зае лидерската позиция по този показател в света, изпреварвайки не само САЩ, но и "бирена” Германия.
За периода 2000 – 2010 г. производството на бира в Китай се е увеличило двойно. Интересното в случая е, че половината от пивото в страната се произвежда от местни компании. Три от китайските концерна са в топ 10 на водещите в света пивоварни компании. И макар производството на пиво в Европа да намалява, за миналата година производството му в света е нараснало със 150 млн. хектолитра, до 1.85 млрд.
През миналата година средностатистическият китаец е изпил 35 л., руснакът двойно повече – 73 л., а немецът – 107 л. Лидер в потреблението на бира е Чехия, където за една година на всеки се пада по 144 л.
В Германия за последните три години потреблението на бира е спаднало наполовина. Според анализатори причината за това е демографска - населението застарява, а възрастните хора не пият толкова бира, колкото младите.
Водещи
-
Мерц: ЕС вече не е в мир в Русия
По думите му Москва води „война срещу нашата демокрация и срещу нашата свобода“, като целта е...
30.09 | 15:30
-
Първа версия за двата трупа, открити на кораб в Бургас
30.09 | 15:10
Най-четени
-
Вече са факт новите приети правила по Закона за движение по пътищата
По отношение на пешеходците законът вече изисква те да бъдат особено внимателни и...
30.09 | 11:15
-
Росен Желязков обяви успешна евакуация на българи от Газа
Премиерът благодари на всички институции, участвали в операцията
30.09 | 09:45
-
Станков: Ремонтите на Топлофикация започват от училища и градини
Това каза министър Станков на националната конференция "Компас 2025", посветена на големите...
30.09 | 12:15