Във Варна пристигнаха още тръби за "Южен поток" 25.08 | 14:14
За момента няма забавяне в строителството на морската част

В пристанище Варна продължават да се разтоварват тръбите за газопровода "Южен поток". В българския порт са пристигнала поредната пратка от специални тръби, които се очаква да бъдат положени по дъното на Черно море.
Очаква се в близките месеци проектната компания "Южен поток транспорт" да започне да полага тръбите с помощта на специален кораб. Дружеството отговаря за строителството на морския участък от газопровода, който трябва да свърже руския и българския бряг. Строителните дейности за този участък предвиждат до края на следващата година да бъде положена първата линия на мащабния проект, и малко след това да потекат първите количества природен газ по тръбата до България.
Строежът на морския участък от газопровода не е замразен, въпреки че в българското законодателство все още не е уточнен терминът "морски газопровод" и как това съоръжение ще отговаря на изискванията на Европейската комисия за осигуряване на достъп на трети страни.
В начало на юни бившият премиер Пламен Орешарски обяви, че България замразява строителството на сухопътната част от газопровода. Причината бе започнатата наказателна процедура срещу страната ни от ЕК заради непрозрачния избор на изпълнител на българския участък, както и за подписването на договори за изпълнение. Замразяването на проекта обаче не означава спиране на работата по морския участък. Именно "Южен поток транспорт" се очаква да изгради и приемателна станция за морската тръба на 2 километра от местността Паша дере.
Въпреки че проектът е спрян в сухоземната му част у нас, в края на юли той получи разрешение за строителство от Министерството на регионалното развитие. В него дори се допускаше предварително изпълнение, но след оставката на правителството МРР си смени мнението и поиска съдът да спре предварителното изпълнение.
Отделно Българският енергиен холдинг и "Газпром" вдигнаха с близо 200 млн. лева капитала на проектната компания у нас - "Южен поток България". Това се случи въпреки издадената от енергийния министър Васил Щонов забрана за увеличаване на капитала. Заради това свое действие МИЕ даде на прокуратурата "Южен поток България".
Снимки на новата пратка тръби можете да видите в галерията.
Водещи
-
Тагарев: България няма да плаща ракетите „Пейтриът“ за Киев
Тръмп на няколко пъти даде 14-дневен срок на Русия да прекрати бойните действия, сега е дал 50...
17.07 | 20:00
-
България ще търси да наеме квалифицирани работници от Виетнам
Около 230 виетнамци работят у нас
17.07 | 19:40
-
Болниците пак ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК
Това решение прие днес Народното събрание
17.07 | 19:20
-
Путин предрече покачване на цените на храните в Европа
Президентът на Руската федерация определи като "глупост" ограничаването на достъпа до руски...
17.07 | 19:00
Най-четени
-
Божанков и Цончо Ганев се помириха
Миналата седмица Явор Божанков поиска Цончо Ганев да освободи мястото на председателстващ...
17.07 | 10:45
-
Йотова очаква информация от институциите за оттеглените показания срещу кмета на Варна
Тя каза, че от вчерашния и днешния ден въпросите стават все повече
17.07 | 13:20
-
Сблъсък в ЕС: Германия отхвърля бюджета на Урсула фон дер Лайен
Берлин се противопоставя на по-високите разходи и новите данъци, предложени от Европейската...
17.07 | 15:10
-
Електрическите тротинетки получиха нова регулация след гласуването в парламента на промените в Закона за движение по пътищата
Депутатите забраниха на деца под 16 години да карат тротинетки, а защитната каска стана...
17.07 | 10:59