Възраждането на "Кремиковци" се отлага 05.03 | 13:55
Депутатите отложиха гласуването до произнасяне на икономическата комисия
Възраждането на "Кремиковци" се отлага. След близо два часа дебати депутатите отложиха решението си за възстановяването на производствените дейности и го изпратиха в икономическа комисия.
Първоначалният проект на ПГ на националистите, предвиждаше Народното събрание да задължи Министерския съвет да предприеме действия за възстановяване на част от "Кремиковци", а именно - на завода за непрекъснато леене на стомана. Вносителите посочиха, че така ще се открият нови работни места и ще се повиши БВП.
Основното възражение на опозицията пък бе липсата на екологична оценка и икономическа изгода.
"Преди избори винаги започваме да правим две неща - да копаем тунела под Шипка и да възстановяваме "Кремиковци", отбеляза Петър Кънев от левицата. Той поиска дебатът първо да мине в икономическа комисия и да бъде възложено на одиторска фирма проучване дали е икономически и финансово обосновано възраждането на част от производството.
От левицата подчертаха още, че решението не е в правомощията на Народното събрание. От ДПС пък припомниха, че "Кремиковци" вече не е държавна, а частна собственост.
"Единственото, което може да направи МС, е да изкупи активи, което не е реалистично и оправдано", добави Румен Гечев. Той посочи още, че със спирането от експлоатация на металургичния гигант загубите за БДЖ са над 30%.
След приватизацията на "Кремиковци" гигантът трайно беше воден към фалит. През 2010 г. той беше обявен в несъстоятелност, а през 2012 г. е продадена основната част от производството с производствени площадки. Заводът за непрекъснато леене на стомана е включен в тази обособена част и съответно е продаден от синдика на частно лице, със средствата се покриват дългове към кредитори.
Началото на проблемите в "Кремиковци" започна още от края на 2008г. Тогава работата в голяма част от предприятието практически бе спряна, а основните мощности се поддържаха в режим на безопасна готовност.
Тогава правителството и синдиците на комбината трескаво търсеха нов инвеститор, оператор или други алтернативи за финансиране и продължаване на работата, но без успех. В комбината не се изплащаха заплати, както и не се заплащаше разходвания ежедневно газ. Това доведе до допълнителни дългове, социално напрежение и непрекъснати протести от страна на металурзите работещи в комбината.
На 15 май 2009г. бе прекъснато газоподаването към комбината. Спрени бяха и коксохимичните мощности, за които бе необходимо непрекъснато газоподаване.
Водещи
-
Проф. Минасян: Категорично не е вярно, че няма пари в държавата
Имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и...
22.01 | 21:00
-
Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии
"Възраждане" и "ДПС-Ново начало" не получиха нито едно председателско място
22.01 | 20:45
-
Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Дупката между приходите и разходите е огромна
Трескаво се работи за намиране на изход, обясни вицепремиерът
22.01 | 20:30
-
Тръмп към Русия: Спрете тази нелепа война!
"Можем да го направим по лесния или по трудния начин“, написа президентът на САЩ
22.01 | 20:15
Най-четени
-
Радев: С вицепрезидента Илияна Йотова ще продължим да работим за България
Радев подчертава, че пътят на България отвъд вътрешните и международни кризи изисква трезва...
22.01 | 09:46
-
"Възраждане" няма да стои и да гледа отстрани как се унищожава националната валута
В декларацията се казва още, че самата еврозона влиза в поредна криза.
22.01 | 10:45
-
Лена Бориславова се отказа от имунитета си
Народният представител поясни, че периодът преди отказа от имунитет е бил използван...
22.01 | 09:28
-
Борисов започва обиколки в цялата страна
Той ще се среща с кметове, общински съветници и симпатизанти на ГЕРБ
22.01 | 13:20