Външни експерти ще оценяват офертите при обществените поръчки 10.01 | 12:29

Промените в новия закон се очаква да бъдат приети в края на другия месец

От Елица Елефтерова

В изготвянето и избирането на проектите по обществените поръчки ще участват външни експерти, които ще се избират с жребий. Целта е да се избегне липсата на субективност при избора на изпълнител. Това заяви вицепремиерът Даниела Бобева на дискусия за промените в Закона за обществените поръчки.

Тя обясни, че за да има жребий, е необходимо да има и достатъчно хора в списъка, от който ще бъдат избирани експертите. Според Бобева такъв списък съществува и в момента, но той трябва да се допълни с нови експерти чрез браншовите организации. Ако се прави жребий, той трябва да е на регионален принцип. Също така, ако някой от избраните експерти се включи в изготвянето на поръчките, няма да участва след това при избора на най-добра оферта.

Промените в новия закон се очаква да бъдат приети в края на другия месец.

Сред най-дискутираните изменения е даването на възможност за обжалване на малките поръчки, които се възлагат с обществена покана.

Бобева е на мнение, че изборът за най-добра оферта трябва да се прави секторно.

Измененията целият да се намали административната тежест, като това ще стане чрез забрана да се изисква от кандидатите доказване на обстоятелства, които се съдържат в публичните регистри, след като вече веднъж такова е доказано. Друга промяна е създаването на условия за преминаване към електронни обществени поръчки. Също така се премахва изискването за доказване на оборот за последните 3 години, а гаранциите за участие при кандидатстване за поръчката ще се възстановяват на фирмите, които не са спечелили.

Бобева отчете още, че ускореното усвояване на европейските средства през миналата година е довело до рекорди по отношение на обществените поръчки.

През миналата година са обявени почти 12 000 процедури, подписани са над 22,7 хил. договора на обща стойност над 7,4 млрд. лева.

Вицепремиерът посочи, че основната цел на правителството е процедурите за възлагане на обществени поръчки да станат по-прозрачни, да се поощрява конкурентоспособността и да се създаде възможността повече обществени поръчки да се изпълняват от малки и средни предприятия.

Според Григорий Вазов, ректор на Университета за застраховане и финанси, корупцията, която е сред основните проблеми, може да се реши чрез високо заплащане и по-високи санкции при нарушения.

Ян Скварил, управляващ съдружник в HLB България, бе категоричен, че проблемите с обществените поръчки у нас не са изключение за Европа и даде пример с родната си Чехия, където 70% от възложителите на обществени поръчки се опасяват от непрозрачни процедури, а 95% от фирмите са на мнение, че обществените поръчки са предварително нагласени.

Водещи

Най-четени