Въпреки ковид кризата: Колцентровете настъпват извън столицата 06.11 | 10:29
Недостигът на кадри отново е гореща тема за компаниите от аутсорсинг индустрията

Още една индустрия, подобно на ИТ сектора, се развива успешно и отбелязва двуцифрен растеж въпреки ковид кризата. Това е т.нар. аутсорсинг индустрия, или изнесените услуги. В голямата си част това са познатите колцентрове, които от разстояние извършват финансово, маркетингово, ИТ обслужване на клиентите на компании от цял свят.
През миналата година оперативните приходи на аутсорсинг индустрията са нараснали с над 11% до 3.3 млрд. евро. В сравнение с 2019 г. ръстът е по-слаб, но тази година се очаква той отново да е двуцифрен и по-висок от 2020 г., посочват от Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии (AIBEST). Прогнозата им е, че към 2024 г. делът на сектора в брутния вътрешен продукт на страната ще се удвои до 11.2%.
В България близо 680 компании оперират в сферата на изнесените бизнес услуги и технологии и броят на заетите в тях вече надхвърля 77 000 души. Заетите са предимно млади хора, които започват професионалния си живот със стартови заплати доста на средната за страната. През последната година разходите за заплати на фирмите от този спектър са се увеличили с 16%, а в последните пет години скокът е почти двоен, казват от браншовата асоциация.
"Първият ковид локдаун преди година замрази назначаването на нови служители, но от средата на 2020 г. пазарът се върна към обичайната си динамика и в момента недостигът на кадри отново е гореща тема за компаниите от сектора" коментира Илия Кръстев, председател на AIBEST и изпълнителен директор на A Data Pro. Той посочи, че фирмите от сектора са в близко партньорство с университетите и това е един от секторите, който реално задържа младите хора в страната и развива икономика на знанието в България.
Пандемията през 2020 г. е забавила в известна степен и експанзията на аутсорсинг индустрията извън столицата, но през 2021 г. много компании въобновяват разкриването на офиси и колцентрове в други градове, търсейки нова работна ръка. Най-големите хъбове за изнесени услуги остават големите градове с университети - София, Пловдив и Варна. Наред с тях обаче Бургас, Русе и Велико Търново също привличат все повече нови компании.
По данни на AIBEST средният разход за служител - заплати и осигуровки, в компания за изнесени бизнес процеси е 16 736 евро или 1394 eвpo мeceчнo. В по-дoбpe плaтeния пoдceĸтop на изнeceнитe ІТ ycлyги cpeдният paзxoд зa cлyжитeл е 29 406 eвpo гoдишнo или 2450 eвpo нa мeceц.
Водещи
-
Започва спиране на топлоподаването в Пловдив
Абонатните станции са оборудвани с контролери, които автоматично спират или включват...
17.04 | 12:15
-
Окръжният съд в Ловеч остави без уважение молбата на Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване
Решението може да бъде обжалвано и протестирано в седемдневен срок пред Апелативен съд –...
17.04 | 11:45
-
Времето в почивните дни ще бъде променливо
Предстои хиляди хора да пътуват за Великденските празници
17.04 | 11:30
Най-четени
-
От "Величие" обмислят нов вот на недоверие след две седмици,
Формацията подкрепя вота на недоверие срещу кабинета на тема корупция, внесен от „Морал,...
17.04 | 10:15
-
Кирил Петков: Не можем да сме част от мнозинство, управлявано от Пеевски
Депутатите гласуват втория вот на недоверие
17.04 | 11:15
-
Парламентът решава съдбата на кабинета "Желязков" с втори вот на недоверие
Вотът беше внесен на 10 април по инициатива на парламентарната група "Морал, единство, чест"...
17.04 | 09:34
-
Днес православните християни отбелязват Велики четвъртък – най-значимия ден от Страстната седмица
Църквата почита четири свещени събития, случили се в този ден – умиването на нозете на...
17.04 | 09:15