Въпреки сигналите за "балон": Строители обявиха 17% поскъпване на жилищата през 2022 г. 30.12 | 20:00

Предлагането на имоти и догодина нямало да може да задоволи търсенето

От iNews

През 2022 г. ще има ръст на цените на жилищата с около 17%, твърдят от Националната асоциация на строителните предприемачи (НАСП).

В същото време банкери у нас предупреждават, че вече има нездравословни тенденции на имотния пазар у нас. БНБ на два пъти в последните месеци повиши антицикличния капиталов буфер заради бума на жилищните заеми, а управителят Димитър Радев заяви, че все още у нас "не може да се говори за имотен балон, но има такъв тренд".

Основната причина за поскъпването според асоциацията на строителите ще е динамично покачващата се инфлация. От организацията посочват, че ръстът на цените на строителните материали тази година е 27%.

Предлагането на жилищни имоти и през следващата година няма да може да задоволи търсенето, смятат в асоциацията.

"Трайна тенденция е вътрешната миграция - все повече хора продължават да се местят към големите градове, където могат да намерят по-добри доходи и условия за живот. Големите градове са предпочитани и от онези наши сънародници, които са работили в чужбина и се връщат в България, за да се установят трайно. И двете групи са активни купувачи на имоти", казва Георги Шопов, председател на НАСП, цитиран от БТА.

Според него сред ключовите фактори, които ще окажат силно влияние на строителния сектор догодина, е и стремежът на хората към подобряване на средата, която обитават. Вече е устойчива групата от купувачи, живели в панелни жилища до момента, но разполагащи със заделени средства, които решават да вложат в апартамент ново строителство. За да дофинансират сделката, те или продават стария панелен имот, или ползват ипотечен кредит.

"Ниските лихви по ипотечните кредити и лесният достъп до тези кредити също ще повлияе в посока увеличаване на търсенето през 2022 г. Неизгодните условия по депозитите и растящата инфлация оставят все по-малко колебания у хората какво да правят със спестяванията си - тези купувачи искат да предпазят свободните си средства от обезценяване", казва още Георги Шопов.

Водещи

Най-четени