Върлуват фалшиви данъчни инспектори 09.04 | 12:29

Засечени са опити за измами заради проверките за наличие на връзка на касовите апарати с НАП

От Андриян Георгиев

От Националната агенция за приходите (НАП) алармират за зачестили опити за измами заради проверките за наличие на дистанционна връзка на касовите апарати, извършвани от данъчните.

Служителите на НАП винаги се легитимират със служебната си карта при извършване на проверка. Служебната карта е отпечатана на хартия и защитена с воден знак. На гърба на документа са изписани всички права, които данъчните имат по време на проверката. Служебната карта съдържа също номер, дата на издаване, трите имена на служителя, ЕГН, длъжност, териториална дирекция и звеното, в което работи данъчния, както и снимка, пише Econ.bg.

При съмнение за автентичността на служебна карта, гражданите могат да запишат номера й и да се обадят на 0700 18 700, за да разберат дали проверяващият ги инспектор наистина работи в приходната агенция. Всеки може да сигнализира на същия номер за нарушения и корупционни прояви на цената на градски разговор от цялата страна. Сигнали се приемат от понеделник до петък от 9 до 17:30 ч. Информация за нередности и сигнали за корупция могат да се изпращат и по пощата на адрес: 1000 София, бул. "Дондуков” 52, Централно управление на НАП, както и в интернет на www.nap.bg.

Служителите на агенцията не приемат и не изискват плащания в брой, напомнят още от НАП. Всички дължими суми по глоби и актове се заплащат безкасово, по банковите сметки на териториалните дирекции. Искането на пари в брой е или измама, или корупция.

Същевременно от НАП съобщават, че попълването и подаването на декларации за облагане на данъци с баркод гарантира по-бързото възстановяване на надвнесен данък. Това е така защото не се налага допълнителното обработване и попълване на данните от тези декларациите ръчно, тъй като информацията директно се прехвърля от формуляра след сканирането на баркода. Затова от приходната агенция съветват всеки свой клиент, който е декларирал данък за възстановяване, да попълни и подаде декларация за доходите с баркод.

До възстановяване на суми се стига в случаите, в които гражданите ползват данъчно облекчение – например това за млади семейства, при което данъчната основа се намалява с направените през годината лихвени плащания по ипотечен кредит. Данъците могат да се намалят законно и с направени дарения, вноски за допълнително доброволно осигуряване, сключване на застраховка "Живот” и други.

Когато е деклариран данък за възстановяване, той се прихваща от други дългове към държавата или се възстановява по посочена от клиента банкова сметка. Образец на декларацията за облагане на доходите с баркод клиентите на НАП могат да изтеглят от интернет страницата на агенцията – www.nap.bg.

Подаването на декларацията става по начина, по който се подават и обикновените декларации: с изпращане по пощата или на място в някои пощенски станции, където директно ще бъде издаден входящ номер. Декларацията може да се подаде и лично в офис на НАП. Срокът за подаване на годишните данъчни декларации за облагане на доходите тази година изтича на 2 май, като в същия срок трябва да бъде заплатен и дължимия данък за довнасяне. При попълване на преводни нареждания към бюджета трябва да се напише точната сума, кодът за вид плащане (например 111213 когато се плаща по данъчна декларация на физическо лице), входящият номер на документа, ЕГН, като задължително се посочва и периода, за който се отнася плащането.

Повече информация за декларирането и плащането на данъци и осигуровки има на сайта на НАП www.nap.bg. Телефонни консултации се правят на цената на градски разговор в кол центъра на приходната агенция. Номерът е 0700 18 700, а работното време на консултантите до края на кампанията е от 8,30 до 18,30 ч. в делничните дни.

Водещи

Най-четени